Rangún si v očích Západu začíná vylepšovat image | E15.cz

Rangún si v očích Západu začíná vylepšovat image

parlament v Barmě
parlament v Barmě
• 
ZDROJ: profimedia.cz

pap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nová vláda sklízí opatrná ocenění Západu nejen za reformy v oblasti politických práv, ale také za zvládání etnických a náboženských nepokojů. Barma si mírně polepšila i v americké zprávě, která se zabývá otroctvím, obchodem s lidmi a nucenou prací.

Napětí mezi etniky a náboženskými skupinami v zemi je pro prezidenta Theina Seina velkou výzvou. Před několika týdny vyvolalo znásilnění a zavraždění buddhistky muslimskými muži na západě země vlnu násilností. Zemřelo při nich na padesát osob, 90 tisíc lidí nepokoje vyhnaly z domovů.

Prezident v oblasti vyhlásil výjimečný stav včetně zákazu vycházení, posílil tam bezpečnostní síly a promluvil v televizi. „To je něco, co v minulosti nebylo možné vidět. Vláda se snaží pomoci každému, kdo to potřebuje, bez ohledu na to, zda jsou to buddhisti nebo muslimové,“ prohlásil Michael Thurston z amerického velvyslanectví v Rangúnu. Humanitární pracovníci ale tvrdí, že vládní pomoc je stále pomalejší, než by bylo třeba.

Barma v číslechAutor: E15

Ministerstvo zahraničí Spojených států vyňalo Barmu ze skupiny zemí nejvíce zneužívajících lidi. Zůstala tam Severní Korea a Jemen, ke kterým nově propadla Sýrie. si zlepšení vysloužil příslibem zrušení nucených prací do roku 2015 a novými kroky v boji proti obchodu s lidmi.

Autor: pap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video