Rasistický ČEZ? Prý diskriminoval bulharské Romy | E15.cz

Rasistický ČEZ? Prý diskriminoval bulharské Romy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Silver Spring Networks

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bulharská divize českého elektrárenského gigantu ČEZ prý instalovala elektroměry romským domácnostem města Dupnica výrazně výš než ostatním. Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku to označil za rasistické. ČEZ se brání, že elektroměry byly umístěné vysoko už před vstupem společnosti na bulharský trh.

Podle rozhodnutí soudu není možné umístit elektroměry do nedostupné výšky v jedné čtvrti, pokud jsou v jiné čtvrti ve výšce běžné. Takový postup podle soudu Romy diskriminuje na základě etnické příslušnosti, a to i přesto, že je prokazatelné, že v dotyčné oblasti docházelo k častější manipulaci s elektroměry nebo k jejich poškozování.

Stát musí podle soudu nalézt jiná řešení, jak zajistit bezpečnost elektrické sítě a správné zaznamenávání spotřeby. Nedostupná výška, v níž jsou elektroměry umístěné, prý navíc zabraňuje zákazníkům kontrolovat svou spotřebu.

Ve výši sedmi metrů

„Elektroměry byly umístěny do výšky již v minulosti, dávno před vstupem společnosti ČEZ na bulharský trh. Důvodem byla ochrana zdraví, a mnohdy i holých lidských životů v lokalitách, kde velmi často docházelo k neoprávněné manipulaci se zařízeními,“ sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Vyjádření evropského soudního dvora si podle ní musí firma podrobně prostudovat. „Žádná pokuta nám z něj ale zatím nevyplývá. Není to navíc finální rozhodnutí, ale pouze odpověď na dotazy bulharského soudu, který záležitost řeší,“ doplnila Půlpánová.

Na opatření si stěžovala místní žena ze západobulharské Dupnice. V letech 1999 až 2000 prý elektrárenská společnost ČEZ, která působí na západě Bulharska, umístila v její čtvrti elektroměry na betonové sloupy elektrického vedení ve výši šesti až sedmi metrů. V jiných čtvrtích s menším počtem žijících etnických Romů je však ponechala ve výši 1,7 metru, většinou přímo v bytech zákazníků či na fasádách a plotech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video