RB OSN za účasti Obamy schválila rezoluci odsuzující extremismus | E15.cz

RB OSN za účasti Obamy schválila rezoluci odsuzující extremismus

RB OSN za účasti Obamy schválila rezoluci odsuzující extremismus
Bojovníci ISIL
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Rada bezpečnosti OSN dnes schválila rezoluci, která vyzývá světové společenství k zablokování účasti zahraničních extremistů v konfliktech, zejména v Sýrii a v Iráku. Jednání rady předsedal prezident USA Barack Obama a přítomna byla řada dalších státníků včetně francouzského prezidenta Françoise Hollandea. Hlasování bylo jednomyslné, rezoluci tedy podpořilo i Rusko, který jinak má výhrady vůči americkému silovému postupu proti radikálům z hnutí Islámský stát.

Dokument doporučuje členským státům OSN shromažďovat a analyzovat údaje o pohybu osob v rámci boje s mezinárodním terorismem, aniž by přitom docházelo k diskriminaci odporující normám mezinárodního práva. Zablokovat pohyb teroristů a teroristických skupin má například účinná pohraniční kontrola, dodržování bezpečnostních zásad při vydávání cestovních a osobních dokumentů nebo boj proti padělkům.

Členské státy mají zajistit, aby jejich trestní kodexy obsahovaly tvrdé postihy „džihádistů a osob, které je verbují a financují“. Státy jsou povinny zabránit vstupu na své území nebo tranzitu zahraničním extremistům, pokud mají hodnověrné údaje o jejich úmyslech.

Státy, které nebudou doporučení Rady bezpečnosti respektovat, budou vystaveny sankcím. Dokument podle agentury AFP výslovně stanoví, že členské státy OSN jsou povinny zabránit svým občanům v účasti v extremistických organizacích, jakou je Islámský stát.

Podle Obamy přijatá rezoluce může napomoci upevnění mezinárodní spolupráce v boji s extremismem. Prezident zároveň upozornil, že neoddělitelnou součástí této mezinárodní spolupráce musí být i respektování lidských práv.

Obama řekl, že podle odhadů expertů bojuje na straně teroristů v Iráku a Sýrii na 12 tisíc cizinců z víc než 80 zemí světa. „Rezoluce a dobré úmysly nestačí. Je třeba, aby za našimi slovy v příštích letech následovaly konkrétní činy,“ zdůraznil americký prezident.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!