Řecko je z nejhoršího venku, tvrdí ministr | E15.cz

Řecko je z nejhoršího venku, tvrdí ministr

Jedna z mnohých loňských demonstrací v Aténách
Jedna z mnohých loňských demonstrací v Aténách
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Silně zadlužené Řecko se dostalo z nejhoršího. Jeho ekonomika by se měla v příštím roce vrátit k růstu po předpokládaném propadu o 4,5 procenta v letošním roce. Myslí ti to řecký ministr financí Jannis Sturnaras.

„Rozhodně je tu záblesk naděje, světlo na konci tunelu,“ prohlásil ministr. „Pravděpodobnost, že Řecko opustí euro, je nyní velmi malá,“ dodal pro BBC. Také evropský komisař pro hospodářství a měnu Olli Rehn dnes uvedl, že nebezpečí rozpadu eurozóny bylo zažehnáno.

„Podařilo se nám dosáhnout obratu v ekonomice. Finanční trhy jsou mnohem optimističtější. Do bank se vracejí vklady, vláda platí své resty soukromému sektoru a změnilo se to, jak nás vidí Evropa,“ řekl Sturnaras. „Všechny předstihové indikátory jsou příznivé. Urazili jsme dvě třetiny cesty ke svému cíli. Lidé tak mohou mít naději,“ dodal.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF). Výměnou za pomoc od té doby zavádí masivní výdajové škrty, snižuje důchody a mzdy a opakovaně zvyšuje daně, což sráží ekonomiku dolů a vyvolává protesty lidí.

Země se už pět let nachází v hospodářské recesi. „Jsem si stoprocentně jistý, že letošní rok bude posledním rokem řecké recese,“ řekl ministr. „Pokud zrealizujeme letošní reformní program, nebudou žádné další úsporné balíčky. Žádné další snižování mezd, sociálních dávek a důchodů,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video