Řecko má dostat další půjčku od věřitelů | E15.cz

Řecko má dostat další půjčku od věřitelů

Řecký dluh
Řecký dluh
• 
ZDROJ: profit

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko obdrží další splátku ze slíbené mezinárodní pomoci i přes vyšší rozpočtový schodek a pomalý pokrok v reformách, protože eurozóna nechce, aby ji Řecko opustilo. Informovaly o tom o víkendu německé časopisy Wirtschaftswoche a Focus s odvoláním na zdroje z euroskupiny a Evropského parlamentu.

Atény mají obnovit jednání s tzv. trojkou mezinárodních věřitelů, tedy Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem, příští týden. Země potřebuje získat dalších 31 miliard eur (779,1 miliardy korun) z pomoci, aby odvrátilo hrozbu bankrotu a odchodu z eurozóny.

„Řecko obdrží seznam reforem, které musí schválit jejich parlament do stanoveného termínu. Peníze budou uvolněné jakmile je zákonodárci schválí,“ řekl zdroj Wirtschaftswoche. Neupřesnil však, jaké reformy to nově budou. Pouze poznamenal, že eurozóna se nyní soustředí na to, aby zabránila odchodu Řecka. „Obavy z 'dominového efektu' v eurozóně jsou příliš velké,“ dodal.

„Zprávě bude vypracována trojkou takovým způsobem, aby mohly být peníze vyplaceny,“ citoval zdroj z evropského parlamentu časopis Focus.

Peer Steinbrück, který je kandidátem německé opoziční Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) na spolkového kancléře pro volby v příštím roce, dnes v rozhovoru pro Die Welt am Sonntag uvedl, že Řecko by mělo dostat více času na reformu své ekonomiky a nesmí být vyhozeno z eurozóny. Německo by podle něj mělo být připraveno poskytnout Řecku v budoucnosti další pomoc. Zda SPD podpoří v parlamentu třetí záchranný balík pro Řecko bude podle něj záviset na podmínkách, které s tím budou spojené. Odmítl však odchod Řecka z eurozóny, který by podle něj byl devastující.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video