Řecko má podle Tsiprase dohodu na dosah. Tvrdým reformám se prý vyhne | E15.cz

Řecko má podle Tsiprase dohodu na dosah. Tvrdým reformám se prý vyhne

Řecký premiér Alexis Tsipras a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker
Řecký premiér Alexis Tsipras a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecká vláda je v konečné fázi jednání o dohodě s mezinárodními věřiteli, která má Řecku výměnou za reformy poskytnout další finanční pomoc, uvedl řecký premiér Alexis Tsipras. Dohoda podle něj nebude zahrnovat další snižování penzí a tvrdá úsporná opatření.

Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Dosažení dohody komplikují neshody ohledně penzí, reformy trhu práce, rozpočtových cílů a zvýšení daně z přidané hodnoty, píše agentura Reuters.

„Nacházíme se v konečné fázi bolestivého a obtížného období formovaného vládním jednáním s (věřitelskými) institucemi,“ řekl Tsipras centrálnímu výboru své strany Syriza. „Buďte ujištěni, že v těchto jednáních nepřijmeme pokořující podmínky,“ dodal. Podle agentury AP rovněž obvinil nejmenované evropské představitele, že předjímají krach jednání.

Přečtěte si rozhovor:

„Nepodlehneme iracionálním požadavkům týkajícím se DPH, penzí a trhu práce,“ řekl premiér. Řecká vláda podle něj učinila kroky k nalezení společného postoje s věřiteli, má však hranice, které jí mandát získaný od voličů, zdravý rozum a potřeba zajištění hospodářského růstu v zemi nedovolují překročit.

Řecký ministr financí Janis Varufakis v pondělí uvedl, že očekává dosažení dohody s věřiteli během jednoho týdne. Parlamentní mluvčí strany Syriza Nikos Filis pak ve středu prohlásil, že Řecko bez dosažení dohody s věřiteli nedokáže uhradit splátku půjčky od Mezinárodního měnového fondu (MMF), která připadá na 5. června.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur. Výměnou za úvěrovou pomoc musely Atény zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, výrazně zvýšilo nezaměstnanost a znamenalo pro řadu Řeků sociální krizi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.