Řecko ochromila stávka, desetitisíce lidí vyšly do ulic | E15.cz

Řecko ochromila stávka, desetitisíce lidí vyšly do ulic

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko ochromila 24hodinová stávka na protest proti chystané reformě v oblasti sociálního zabezpečení, kterou požadují mezinárodní věřitelé. Při protestech v centru Atén, kterých se zúčastnilo asi 40.000 lidí, došlo na drobné střety, při nichž hrstky demonstrantů házely zápalné lahve a kameny na policii. Ta je vzápětí zahnala pomocí slzného plynu a ohlušujícími granáty. Podle řeckých médií incidenty nepřerostly ve větší násilí. Zadrženy byly pouze dvě osoby.

Kvůli stávce byly zrušeny vnitrostátní lety, zastavily se i trajekty a veřejná doprava, byly uzavřeny školy, soudy i lékárny a v nemocnicích zůstal jen nezbytný personál pro nouzové případy. Protestující zemědělci zablokovali s traktory hlavní silniční tahy. S touto aktivitou již sporadicky narušují dopravu zhruba 14 dní a pokračovat hodlají v dalších dnech. Lodní doprava má zůstat přerušena do sobotního rána. Letecká společnost Olympic Air zrušila 16 spojů.

Pochodu v centru Atény se zúčastnilo asi 20 tisíc stoupenců odborů, dalších 20 tisíc lidí včetně okolo tisícovky právníků se účastnilo jiných demonstrací. Do ulic vyšel široký okruh lidí - od lékařů přes umělce až po majitele pohřebních ústavů.

„Když nebudeme reagovat, tak nás naprosto zničí,“ citovala agentura AP majitele jednoho z pohřebních ústavů. Demonstranti tradičně došli k budově řeckého parlamentu, kde došlo na incidenty se zápalnými lahvemi. Ty házeli manifestanti i na budovu centrální banky. Demonstrace se konaly i v Soluni, kde se sešlo asi 14 tisíc lidí, a v řadě dalších řeckých měst.

Většinu Řeků nyní sjednocuje odpor k reformě, která se má dotknout aktivního obyvatelstva, jež si má připlácet na sociální pojištění a přitom očekávat nižší penze. Živnostníky rozhněval plán vlády, která v těchto dnech vyjednává se zástupci mezinárodních věřitelů o reformách, zvýšit daň z příjmů až na 50 procent.

Nemůžeme přežít s tím, co po nás vláda žádá

Kroky vlády, konkrétně snaha podstatně snížit dotace do zemědělství, znepokojují i farmáře. Zemědělci tvoří tradičně voličskou základnu opoziční konzervativní Nové demokracie. Členové levicové vlády se nechali slyšet, že farmáři všeobecně dotací spíše zneužívají na úkor ostatní společnosti.

„Nemůžeme žít, nemůžeme přežít s tím, co po nás vláda žádá,“ uvedl jeden z farmářů, který spolu se tisícovkami dalších v posledních dvou týdnech na protest proti politice vlády levicového premiéra Alexise Tsiprase blokoval silnice. „Zmasakrovali moji generaci,“ stěžovala si podle agentury AFP 32letá majitelka obchodu s oděvy.

Vláda Tsiprase, který je ve funkci již rok, dnes čelí v pořadí již třetí generální stávce. Navzdory slibům, že skoncuje s úspornou politikou se v létě dohodl na novém programu pomoci s mezinárodními věřiteli.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video