Řecko potřebuje naléhavou pomoc s uprchlíky, uvedla agentura OSN | E15.cz

Řecko potřebuje naléhavou pomoc s uprchlíky, uvedla agentura OSN

Uprchlíci ze severního Iráku
Uprchlíci ze severního Iráku
• 
ZDROJ: UNHCR

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko potřebuje naléhavou pomoc s přílivem tisícovky migrantů a uprchlíků, kteří do země připlouvají každý den, uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Vyzval Evropskou unii, aby zemi pomohla, než se tamní humanitární situace ještě více zhorší.

Od začátku letošního roku zatím do Řecka dorazilo více než 77.000 uprchlíků, z toho 60 procent tvoří Syřané, další migranti pocházejí z Afghánistánu, Iráku, Eritreje a Somálska.

„Stále se měnící ekonomická situace spolu se zvyšujícím se počtem nově příchozích znamená obrovskou zátěž zejména pro komunity žijící na malých ostrovech,“ uvedl mluvčí UNHCR William Spindler. Místní úřady na ostrovech, jako je například Lesbos, kde je situace velmi kritická, podle něj nápor migrantů nejsou schopny zvládat. Spindler zároveň dodal, většina uprchlíků, kteří se v Řecku zaregistrují, následně míří přes Makedonii, Srbsko a Maďarsko dále do Evropy.

Bez hotovosti

„Očekávali bychom, že EU aktivuje svůj systém reagující na mimořádné situace, protože Řecko je součástí Evropské unie. Toto se děje v Evropě, na prahu Evropy,“ citovala Spindlera agentura Reuters. „Řecko potřebuje naléhavě pomoci a očekáváme, že Evropa něco udělá,“ dodal mluvčí UNHCR.

Agentura OSN již ve čtvrtek varovala, že pokud řeckým bankám v souvislosti se současnou krizí dojde hotovost, bude mít problém zajistit základní potřeby pro uprchlíky na řeckých ostrovech.

5 tisíc lidí v táboře

Uprchlické tábory zřízené řeckou vládou jsou podle britského listu The Guardian přeplněné. Například na ostrově Lesbos se v jednom zařízení tísní na 5000 běženců, kteří pocházejí především ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Vedení některých táborů už podle deníku nedokázalo zaplatit dodavatelům a v jednom zařízení tak základní potraviny poskytla uprchlíkům armáda.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos podle odhadů dorazilo do Evropy 150.000 migrantů, většina z nich do Itálie a Řecka. Ve Středozemním moři pak od letošního ledna přišlo o život 1900 uprchlíků, což je dvojnásobné množství než za stejné období v loňském roce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video