Řecko splatí všechny dluhy, ujistil Varufakis. Slíbil hluboké reformy | E15.cz

Řecko splatí všechny dluhy, ujistil Varufakis. Slíbil hluboké reformy

Řecký ministr financí Janis Varufakis
Řecký ministr financí Janis Varufakis
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko 9. dubna splatí Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) asi 470 milionů eur (asi 13 miliard korun). Po jednání s řeckým ministrem financí Janisem Varufakisem to oznámila šéfka fondu Christine Lagardeová. I řecký ministr následně uvedl, že jeho země má v úmyslu „splnit veškeré povinnosti vůči svým věřitelům“.

„Ministr Varufakis a já jsme si vyměnili názory na současný vývoj a shodli jsme se, že efektivní spolupráce je v zájmu všech,“ uvedla ve svém prohlášení Christine Lagardeová. „Pokračující nejistota není v řeckém zájmu a já vítám potvrzení ze strany pana ministra, že k platbě dlužné částky Fondu dojde 9. dubna,“ dodala.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

Další jednání na konci dubna

Eurozóna koncem března souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Odhaduje se, že pokud Řecko nezíská další pomoc, dojdou mu - v případě plnění všech dluhových závazků - 20. dubna peníze.

Varufakis uvedl, že dohodu s věřiteli chtějí Atény uzavřít na schůzce ministrů financí eurozóny 24. dubna. „Na schůzce euroskupiny 24. dubna musíme mít závěr ohledně dohody z 20. února,“ řekl ministr řeckému deníku Naftemporiki.

Řecko se do splácení nehrne

Náměstek řeckého ministra financí Dimitris Mardas v sobotu uvedl, že Atény mají k dispozici peníze na zaplacení dluhu MMF, je ale na vládě, aby se rozhodla, zda tak učiní. Řecký ministr vnitra přitom již v polovině minulého týdne naznačil, že kabinet dá přednost jiným platbám. „Pokud do 9. dubna nepřijdou peníze, zaplatíme nejprve platy a důchody tady v Řecku a pak naše zahraniční partnery požádáme, aby s tím souhlasili a aby pochopili, že nezaplatíme MMF ty peníze včas,“ uvedl Nikos Vutsis. Vláda ale později popřela, že je toto její oficiální postoj.

Řecko minulou středu odeslalo svým věřitelům aktualizovaný seznam reforem. Vláda v Aténách doufá, že tak uspokojí jejich požadavky na detailnější informace o reformách a otevře zemi přístup ke slíbené finanční pomoci, která má zabránit řeckému bankrotu. Šéfka MMF nyní uvedla, že diskuze mezi technickými experty věřitelské trojky, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a MMF a řeckými představiteli budou v Aténách i v Bruselu pokračovat již dnes.

Řecký ministr financí po jednáních s Lagardeovou novinářům řekl, že jeho vláda má v plánu provést v Řecku „hluboké reformy“ a chce rovněž vylepšit „efektivnost jednání“ s věřiteli.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video