Řecký prezident řekl Merkelové, že jeho země má důvody žádat po Německu vysoké válečné reparace | E15.cz

Řecký prezident řekl Merkelové, že jeho země má důvody žádat po Německu vysoké válečné reparace

Angela Merkelová
Angela Merkelová
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Řecký prezident Prokopis Pavlopulos německé kancléřce Angele Merkelové při její návštěvě Atén řekl, že jeho země má důvody žádat po Německu reparace v řádu miliard eur (až stovek miliard korun) za okupaci během druhé světové války. Informovala o tom agentura Reuters. Berlín přitom požadavky Atén v minulosti opakovaně odmítl.

"Jako Řekové považujeme tyto požadavky za stále právně platné ... a jejich otázka by se měla řešit na příslušném evropském fóru, soudním fóru," řekl řecký prezident na krátkém setkání s Merkelovou.

Otázka válečných reparací se ukázala jako citlivá v posledních letech během řecké dluhové krize, při jejímž řešení sehrálo důležitou roli právě Německo, největší věřitel Atén. Řekové, na něž tvrdě dopadla úsporná opatření, připomínali, jaké křivdy ze strany Německa v minulosti utrpěli.

Německo se za zločiny spáchané během druhé světové války omluvilo, ale dalo najevo, že o reparacích se bavit nechce. Tvrdí, že Řecku nic nedluží, protože mu odškodnění vyplatilo už v roce 1960.

"Jsme si vědomi své historické odpovědnosti, víme, kolik utrpení Německo v Řecku během období nacismu způsobilo, takže ponaučením pro nás je, abychom dělali vše pro dobré vztahy s Řeckem a abychom se vzájemně podporovali ve prospěch obou zemí," řekla dnes Merkelová.

Německý wehrmacht okupoval Řecko v letech 1941 až 1944 a donutil ho poskytnout mu bezúročně takzvanou "okupační půjčku", kterou Atény nyní vyčíslují na šest až deset miliard eur. Hitlerovské Německo peníze použilo na financování vojenského tažení v severní Africe. V Řecku následovala nezvladatelná inflace a tisíce lidí zemřely hlady, připomíná Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video