Republikán Paul Ryan se dostal na nepopulární místo šéfa Sněmovny | E15.cz

Republikán Paul Ryan se dostal na nepopulární místo šéfa Sněmovny

Do boje o Bílý dům jako možný viceprezident po boku republikána Mitta Romneyho vyrazil kongresman za stát Wisconsin Paul Ryan.  (Foto ČTK)
Do boje o Bílý dům jako možný viceprezident po boku republikána Mitta Romneyho vyrazil kongresman za stát Wisconsin Paul Ryan. (Foto ČTK)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká Sněmovna reprezentantů dnes podle očekávání zvolila svým novým předsedou republikána Paula Ryana. Pětačtyřicetiletý zákonodárce ze státu Wisconsin získal dostatek hlasů od svých kolegů už v průběhu hlasování. Ryan v čele sněmovny nahradí Johna Boehnera, který v září překvapivě oznámil rezignaci.

Vzhledem k tomu, že republikáni mají ve Sněmovně reprezentantů většinu, bylo dnešní hlasování považováno za formalitu. Ryan nakonec získal podporu 236 kolegů, přičemž republikánů je ve Sněmovně reprezentantů 247.

Pětašedesátiletý Boehner v září oznámil záměr odstoupit do konce října. Zdůvodnil to tím, že dlouhodobé napětí kolem jeho setrvávání v čele sněmovny by této instituci způsobilo „nenapravitelné škody“. Boehnera kritizovalo konzervativní křídlo strany, protože byl údajně příliš vstřícný ve sporech s prezidentem Barackem Obamou.

Ryan, považovaný za rozpočtového odborníka, souhlasil s kandidaturou neochotně a až poté, co se za ním sjednotilo několik znesvářených stranických frakcí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video