Řídil útěk Janukovyče. Teď se bývalý Putinův strážce stal gubernátorem | E15.cz

Řídil útěk Janukovyče. Teď se bývalý Putinův strážce stal gubernátorem

Vladimír Putin
Vladimír Putin
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský prezident Vladimir Putin pověřil funkcí tulského gubernátora náměstka ministra obrany Alexeje Ďumina, bývalého člena své ochranky, který předloni řídil spěšnou evakuaci bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče do Ruska. Napsal to ruský list Kommersant. Na prudký vzestup Ďuminovy kariéry podle listu dohlíží osobně sám Putin.

Ďumin sloužil jako Putinův bodyguard jak v době, kdy jeho mentor působil ve funkci premiéra, tak i po roce 2012, kdy se Putin po čtyřech letech vrátil do prezidentské funkce. V roce 2014 dostal Ďumin generálskou hodnost a stal se velitelem Sil speciálních operací. Právě tento útvar podle Kommersantu sehrál klíčovou roli při okupaci ukrajinského Krymu.

Ještě před ní řídil Ďumin operaci ruských tajných služeb, které po únorovém převratu v Kyjevě evakuovaly z Ukrajiny do Ruska prezidenta Janukovyče. Putin prý postup Ďuminových podřízených hodnotil velmi vysoko a sám Ďumin se posléze stal náčelníkem štábu ruských pozemních sil. Loni v prosinci následovalo jmenování náměstkem ministra obrany na přímý Putinův pokyn.

Ve funkci tulského gubernátora nahradil nyní Ďumin Vladimira Gruzděva. Stalo se tak měsíc po jmenování náměstkem ministra obrany. Tuto funkci Ďumin teď složil, z armády ale neodešel, napsal Kommersant.

**

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video