Rozděleno. Česko přispěje na unijní pomoc Turecku s uprchlíky přes půl miliardy | E15.cz

Rozděleno. Česko přispěje na unijní pomoc Turecku s uprchlíky přes půl miliardy

Turecký premiér Ahmet Davutoglu a předseda Evropské rady Donald Tusk
Turecký premiér Ahmet Davutoglu a předseda Evropské rady Donald Tusk
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Členské země Evropské unie se shodly na detailech financování tří miliard eur (81,1 miliardy korun), kterými chce EU pomoci Turecku zvládnout vysoké počty uprchlíků na jeho území. Na Českou republiku připadne 20,4 milionu eur (551,3 milionu korun), plyne z detailů dohody, kterou zveřejnila Rada EU.

Evropská unie na konci loňského roku výrazně posílila spolupráci s Tureckem ve snaze přesvědčit tuto zemi, aby účinněji spolupracovala při snaze zmenšit počty především syrských uprchlíků, kteří právě přes Turecko směřují do Řecka a pak dál do Evropy.

Turecku, dlouholetému kandidátovi na členství v EU, unie slíbila nejen intenzivnější přístupové rozhovory a zjednodušení vízového styku, ale i konkrétní finanční podporu na pomoc tamním uprchlíkům. Na tureckém území jsou přes dva miliony osob, které z domovů vyhnal konflikt v Sýrii. Ankara už na řešení krize vynaložila z vlastních zdrojů přes sedm miliard eur.

Dohoda z prosince

Záměr na politické úrovni potvrdil summit unie v prosinci, diplomaté se ale přes měsíc nedokázali shodnout na konkrétních detailech financování. Dohodu po určitou dobu tvrdě odmítala především Itálie.

Evropská komise, která původně chtěla přispět jen 500 miliony eur z unijního rozpočtu, nakonec tuto částku zvýšila na miliardu, tedy třetinu celkové sumy. Zbývajícími dvěma miliony do příslušného fondu přispějí členské země podle stejného klíče, jakým plní evropský rozpočet. Tedy v závislosti na výkonu své ekonomiky. Největšími přispěvateli tak budou Německo (427,5 milionu eur) a Británie (327,6 milionu eur).

Česká republika od počátku svou účast v podpoře Turecka předpokládala. Původní odhady z konce loňského listopadu hovořily o 300 až 400 milionech korun letos a o podobné částce na rok 2017. Konečná suma je tedy nakonec nižší.

Sobotka: V případě rezerv v rozpočtu dáme na pomoc uprchlíkům víc
Pokud se bude český rozpočet vyvíjet dobře, Česko by mohlo dát letos na pomoc uprchlíkům utíkajícím před syrským konfliktem více peněz. Novinářům to před odletem na čtvrteční dárcovskou konferenci v Londýně řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zatím v letošním roce Česko počítá na pomoc Sýrii a regionu s asi 170 miliony korun.

Mezinárodní konference nazvaná Podpora Sýrie a regionu v roce 2016, na které Sobotka ve čtvrtek vystoupí, navazuje na podobné akce z let 2013 až 2015, které se uskutečnily v Kuvajtu. Jejím cílem je získat od účastnících se zemí příslib finančních příspěvků, které budou využity na humanitární pomoc v souvislosti s uprchlickou krizí vyvolanou občanskou válkou v Sýrii. Česko původně počítalo s příspěvkem 110 milionů korun, sumu ale podle úřadu vlády zvýšilo na 170 milionů.

Podle premiéra by se částka mohla ještě zvýšit. „Pokud se bude rozpočet vyvíjet dobře a najdeme ještě nějaké rezervy, tak jednou z priorit na kterou chceme finanční prostředky poskytnout, je pomoc uprchlíkům,“ řekl Sobotka. Novinářům zároveň řekl, že Česko má unikátní pozici díky funkční ambasádě v Sýrii. Mohla by tak zprostředkovat humanitární pomoc plynoucí z Evropské unie. Sobotka věří tomu, že letos dárci dokážou shromáždit větší část požadované částky ve výši devíti miliard.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video