Rozhovory o Sýrii uvázly na mrtvém bodě, pokračování je nejisté | E15.cz

Rozhovory o Sýrii uvázly na mrtvém bodě, pokračování je nejisté

Rozhovory o Sýrii uvázly na mrtvém bodě, pokračování je nejisté
Syrští aktivisté hojně využívají i server Flickr
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: FreedomHouse

ČTK

Mezinárodní vyjednávač Lachdar Brahímí dnes v Ženevě ukončil druhé kolo jednání o řešení syrské krize, neboť nepřineslo žádný výraznější pokrok. Zástupcům syrské vlády a opozice se ani nepodařilo dosáhnout shody na termínu třetího kola, které požaduje Brahímí.

V noci na neděli vyprší příměří v syrském městě Homs, které umožňuje evakuaci civilistů, násilnosti na dalších místech však neustávají. V jihosyrské vesnici ovládané rebely v pátek vybuchla nálož a zabila údajně desítky lidí.

Dnešní jednání trvala jen asi půl hodiny, pak se delegace rozešly bez jakékoli shody. Budoucnost rozhovorů tak zůstala nejistá. Brahímí se pokoušel obě strany přesvědčit na dalším kole jednání, které mělo v první řadě řešit ukončení násilí. „Bohužel, vláda to odmítla,“ řekl po dnešním krátkém jednání novinářům Brahímí.

O možnostech, jak na syrskou vládu vyvinout větší tlak, teď uvažuje americký prezident Barack Obama. Ten se v pátek v Kalifornii setkal s jordánským králem Abdalláhem, jehož země pociťuje dopady občanské války v Sýrii velmi tvrdě. Obama před novináři mimo jiné řekl, že brzké vyřešení syrské krize neočekává.

Násilnosti v Sýrii neustaly ani v době rozhovorů. Ve městě Homs platí sice do dnešní půlnoci příměří, na jihu Sýrie však podle opozice v pátek večer vybuchla bomba nastražená v autě u mešity v provincii Dará ovládané rebely. Po výbuchu údajně zemřelo několik desítek lidí a zranění zaplnili místní nemocnice.

Podle údajů, které dnes zveřejnila syrská opoziční skupina, v zemi během téměř tři roky trvajícího konfliktu zemřelo již 140 tisíc lidí. Jen za poslední měsíc, kdy probíhají v Ženevě rozhovory, zahynulo v bojích přes 3400 lidí, uvedla opozice. Poslední údaje OSN z loňského léta hovořily o 100 tisíc obětí, letos organizace přestala tyto údaje zveřejňovat kvůli nemožnosti nezávisle počet obětí ověřit.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!