Roztržka urovnána? Trump slíbil respektování politiky jedné Číny | E15.cz

Roztržka urovnána? Trump slíbil respektování politiky jedné Číny

ČTK

Americký prezident Donald Trump poprvé hovořil po telefonu se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem a ujistil ho, že bude respektovat politiku jedné Číny. Uvedl to podle zahraničních agentur v prohlášení Bílý dům. Peking Trumpův postoj ocenil. Oba prezidenti si také slíbili, že se vzájemně navštíví.

V prosinci Trump vyvolal v Číně pobouření, když přijal telefonát tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen, která mu gratulovala ke zvolení. Šlo o první takový kontakt od konce 70. let.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Ostatní země Peking upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

V lednu Trump otevřeně zpochybnil politiku jedné Číny. V rozhovoru s deníkem The Wall Street Journal prohlásil, že o všem je možné jednat, včetně otázky jedné Číny.

Trumpův imigrační dekret odporuje všeobecnému zájmu, rozhodl odvolací soud

"Prezident Donald Trump na žádost prezidenta Si Ťin-pchinga souhlasil s tím, že bude respektovat politiku jedné Číny. Představitelé Spojených států a Číny hodlají vést diskuse a jednání o různých otázkách vzájemného zájmu," uvedl Bílý dům. Poznamenal, že telefonický hovor ve čtvrtek večer místního času v USA (dnes brzy ráno SEČ) byl dlouhý a přátelský.

Čínský prezident Si v televizním prohlášení ocenil, že Trump bude zastávat politiku jedné Číny. "Věřím, že Spojené státy a Čína budou nadále spolupracovat a díky společnému úsilí budeme moci posunout naše bilaterální vztahy na historicky novou úroveň," uvedl Si s tím, že obě země mohou být velmi dobrými partnery se vzájemným přínosem.

Peking v prohlášení rovněž uvedl, že má zájem s Washingtonem spolupracovat v oblastech obchodu, investování, technologií, energetiky či infrastruktury, chce se také podílet na celosvětovém míru a stabilitě.

Demoralizující a skličující. Trumpův kandidát do nejvyššího soudu USA zkritizoval prezidenta

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!