Rumunsko se nechystá posilovat hranice, je proti kvótám | E15.cz

Rumunsko se nechystá posilovat hranice, je proti kvótám

Rumunsko se nechystá posilovat hranice, je proti kvótám
Migrant (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Rumunsko, které bylo současné uprchlické krize prozatím ušetřeno, nevidí potřebu přijímat nějaká naléhavá opatření k posílení ostrahy svých hranic. Uvedl to dnes rumunský prezident Klaus Iohannis. Znovu tak odmítl plán Evropské komise na přerozdělení uprchlíků mezi členské státy Evropské unie.

„Rumunsko momentálně není pod tlakem, migranti do Rumunska nechtějí,“ konstatoval šéf státu s připomínkou, že země dosud nevstoupila do schengenského prostoru volného pohybu osob. „Není důvod propadat panice, pouštět se do příprav či vysílat posily (na hranice),“ dodal na tiskové konferenci.

Iohannis se už minulý týden vyslovil proti plánu Evropské komise na přerozdělení 160 tisíc uprchlíků mezi členské státy. Odpor proti takovému kroku, který označil za „nenormální“ nucení, potvrdil i dnes.

Konec Schengenu? Německo obnoví hraniční kontroly, prý jen dočasně

„Rumunsko není xenofobní, ani autistické, přejeme si přispět k vyřešení této krize, ale musí být jasné, jakým způsobem,“ řekl prezident.

Rumunsko vyjádřilo ochotu přijmout 1785 uprchlíků v době, kdy se jednalo o rozdělení 40 tisíc běženců, kteří do Itálie a Řecka dorazili ještě na jaře. Bukurešť se ale staví proti přijetí dalších 4600 uprchlíků, jak žádá předseda komise Jean-Claude Juncker.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud