Ruská ekonomika utrpěla v listopadu první pokles za pět let | E15.cz

Ruská ekonomika utrpěla v listopadu první pokles za pět let

vánoční trh v Petrohradu
vánoční trh v Petrohradu
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská ekonomika v listopadu klesla o 0,5 procenta, a zaznamenala tak první ztrátu od října 2009, kdy ji srážela globální finanční krize. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo hospodářství. Ekonomové i vláda čekají prohlubování poklesu pod tlakem propadu cen ropy a západních sankcí vůči Rusku.

Meziroční tempo růstu ruské ekonomiky se ve třetím čtvrtletí dál zpomalilo na 0,7 procenta. Ruská vláda letos očekává zvolnění letošního celoročního růstu hrubého domácího produktu (HDP) na 0,5 procenta z loňského tempa 1,3 procenta a z předloňských 3,4 procenta. Ekonomové oslovení agenturou Reuters čekají už v posledním letošním čtvrtletí přesun HDP do záporných čísel.

Vývoj ruského HDP:

„Při současných cenách ropy očekáváme, že se věci zhorší. Není zde důvod pro optimismus,“ komentoval situaci hlavní ekonom pro oblast Ruska a Společenství nezávislých států ING Bank Dmitrij Polevoj. „Souvisí to především se sankcemi, ropou a panikou, kterou jsme viděli na trhu v prosinci. Škody, které to způsobí bankovnímu systému a spotřebitelské důvěře, se budou dlouho napravovat.“

Propad cen ropy se zrychlil na konci listopadu poté, co ropný kartel OPEC odmítl stabilizovat klesající ceny omezením produkce. Ropa a plyn jsou hlavními zdroji příjmů ruské vlády.

Ekonomiku podkopávají i sankce

Vedle ropy přispívají k oslabování ekonomiky západní protiruské sankce za postoj Moskvy k Ukrajině, které převážně omezily ruským firmám možnost půjčovat si v zahraničí, a zpřísněná měnová politika, která brání rubl před hlubším propadem. I tak ale ruská měna letos ztrácí zhruba 40 procent.

Ruský ministr financí Anton Siluanov v pátek odhadl, že ekonomika by v příštím roce mohla klesnout o čtyři procenta. Země by tak zažila první recesi od roku 2009.

Pokles rublu také povede k růstu inflace, protože zdražuje dovoz. Příští rok by míra inflace v Rusku podle ekonomů mohla stoupnout nad deset procent.

Putin připravuje národ na stagnaci, plán na cestu z krize ale nemá

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.