Ruská tajná služba zadržela strůjce výbuchu v Petrohradu | E15.cz

Ruská tajná služba zadržela strůjce výbuchu v Petrohradu

ČTK

Ruská tajná služba (FSB) zadržela strůjce a zároveň vykonavatele středečního atentátu v petrohradském supermarketu, při kterém bylo podle nejnovějších informací zraněno 18 lidí. K odpovědnosti za čin se v pátek přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), žádné důkazy však neposkytla. Úřady dosud uváděly, že zraněných bylo 13.

"Federální bezpečnostní služba Ruské federace 30. prosince 2017 v rámci pátrací akce zadržela organizátora a přímého pachatele atentátu, při kterém 27. prosince v obchodním centru Křižovatka v Petrohradu explodovalo podomácku vyrobené výbušné zařízení," cituje agentura TASS z prohlášení tajné služby. Žádné další podrobnosti neuvádí.

Vyšetřovatelé nyní podezřelého vyslýchají. Mluvčí Vyšetřovacího výboru Světlana Petrenková sdělila, že policie bude u soudu žádat jeho předběžné zatčení. Vyšetřovací výbor je ruská obdoba amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Putinova páka na teroristy? Až doživotní trest za verbování

Agentura Interfax uvedla, že pachatelem atentátu je pětatřicetiletý občan Ruska Dmitrij Lukjanenko, který je z Petrohradu a podle informací agentury je závislý na drogách. Muž je údajně stoupencem nacionalistického hnutí New Age (Nová éra). Agentura TASS s odkazem na své zdroje uvedla, že podezřelý se léčil s psychickou poruchou. Úřady žádnou z těchto informací dosud nepotvrdily.

Ve středu večer explodovalo v supermarketu petrohradského zábavního centra výbušné zařízení o síle odpovídající výbuchu 200 gramů trhaviny TNT. Prezident Vladimir Putin čin ve čtvrtek označil za teroristický útok.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud