Ruské a čínské firmy nejvíce uplácejí | E15.cz

Ruské a čínské firmy nejvíce uplácejí

Úplatek, korupce
Úplatek, korupce
• 

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruské a čínské firmy podle Transparency International (TI) neváhají prosadit se v zahraničí pomocí úplatků. V průzkumu mezi třemi tisícovkami obchodníků skončily nejhůře z 28 zemí. Společnosti z těchto států přitom do svých zahraničních operací loni investovaly 120 miliard dolarů. Nejlépe dopadly Nizozemsko a Švýcarsko.

Šéfka ruské pobočky protikorupční organizace Jelena Panfilovová považuje situaci ve své zemi za obzvlášť odstrašivou. „Bohužel v ruském veřejném a obchodním životě neexistují žádné ostrůvky poctivosti,“ konstatovala.

Některé další velké rozvíjející se ekonomiky si přitom nevedly zdaleka tak špatně. Kupříkladu Brazílie skončila v polovině pole před čtyřlístkem Itálie, Malajsie, Hong Kong a Jižní Afrika, kterým připadla patnáctá až osmnáctá příčka.

Organizace celkově nezaznamenala žádné zlepšení. „Vzhledem ke vzrůstající působnosti těchto zemí v globálním byznysu bude mít úplatkářství a korupce zřejmě podstatný vliv na společnosti, ve kterých operují, a na schopnost firem čestně na těchto trzích soutěžit,“ uvedlo TI v prohlášení.

Úplatky se přitom nejčastěji používají jako prostředku k zajištění vítězství v případě veřejných zakázek. Organizace tvrdí, že veřejné kontrakty jsou obzvlášť dobrým polem pro korupci, protože jsou obvykle rozsáhlé a často se na nich podílí mnoho subdodavatelů.

Špatně dopadl také těžební průmysl, na kterém se ruské a čínské firmy významně podílejí. Naopak nejméně zkorumpované je podle TI zemědělství.

Vzestupné pořadí zemí podle míry korupce, s níž se v zahraničí prosazují jejich firmy

1. Nizozemsko, Švýcarsko
3. Belgie
4. Německo, Japonsko
6. Austrálie, Kanada
8. Singapur, Británie
10. USA
11. Francie, Španělsko
13. Jižní Korea
14. Brazílie
15. Hong Kong, Itálie, Malajsie, Jižní Afrika
19. Indie, Turecko, Tchaj-wan
22. Saúdská Arábie
23. Argentina, Spojené arabské emiráty
25. Indonésie
26. Mexiko
27. Čína
28. Rusko

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video