Ruské bombardování v Sýrii pokračuje, jednání s USA se blíží k závěru | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Ruské bombardování v Sýrii pokračuje, jednání s USA se blíží k závěru

Ruské bombardování v Sýrii pokračuje, jednání s USA se blíží k závěru
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Ruské letectvo intenzivně bombardovalo cíle v syrských provinciích Hamá a Idlib. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na opoziční aktivisty ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Londýna. Po náletech následoval pozemní útok na nejméně čtyři povstalecké bojové pozice, který provedla syrská armáda. Rusko je podle svého ministerstva obrany připraveno přijmout americké návrhy na koordinaci operací v Sýii.

Podle SOHR bylo použito množství raket země-země. Rusko, které je hlavním spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, v Sýrii útočí od 30. září. Po náletech a raketových útocích následoval pozemní útok syrské armády a jejích spojenců.

Ruské operace v Sýrii znepokojují Turecko, neboť ruská letadla podle Ankary narušila o minulém víkendu dvakrát turecký vzdušný prostor. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý varoval Moskvu, aby nezničila své přátelství s Ankarou, se kterou „spolupracuje v mnoha ohledech“.

Kriticky se k leteckým incidentům vyjádřilo také NATO a rovněž USA, které vedou od loňska koalici, jež bojuje proti Islámskému státu na severu a východě Sýrie.

Zbývá doladit detaily

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov řekl, že by Rusko mohlo přijmout americké návrhy na koordinaci operací. „Ruské ministerstvo obrany odpovědělo na žádosti Pentagonu a prostudovalo americké návrhy na koordinaci operací proti teroristické skupině Islámský stát na syrském území. Tyto návrhy mohou být přijaty. Upřesňujeme pouze některé technické detaily a dnes o nich budou jednat experti našeho ministerstva a Pentagonu,“ sdělil Konašenkov. Američané a Rusové od minulého týdne jednají o o tom, jak se vyhnout incidentům v syrském vzdušném prostoru.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!