Ruské oligarchy připravil kurz rublu o miliardy | E15.cz

Ruské oligarchy připravil kurz rublu o miliardy

ilustrační foto, patnáctý nejbohatší muž v Rusku  Vladimir Petrovič Jevtušenkov
ilustrační foto, patnáctý nejbohatší muž v Rusku Vladimir Petrovič Jevtušenkov
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výrazný úterní propad hodnoty ruského rublu se odrazil i ve výši majetku ruských oligarchů, kteří za jediný den přišli v úhrnu o 5,1 miliardy dolarů (113 miliard korun). Po přepočtu jejich jmění na dolary to vyplývá z aktuálního indexu miliardářů. V úterý se o 176,4 milionu dolarů (3,9 miliardy korun) zmenšila rovněž hodnota majetku českého miliardáře Petra Kellnera, který v Rusku podniká.

Největší ztráty v úterý zaznamenal magnát a majitel fotbalového klubu Krasnodar Sergej Galickij, kterému po přepočtu majetku na dolary zmizelo přes 855 milionů dolarů (19 miliard korun). Bloomberg spočítal, že dvacítka nejbohatších Rusů jen za tento týden odepsala deset miliard dolarů (takřka 222 miliard korun). Celkově pak miliardáři letos přišli už o 62 miliard dolarů (1,3 bilionu korun).

„Optimisté, kteří si v březnu (po ruské anexi ukrajinského Krymu) mysleli, že vše se nakonec v dobré obrátí, nyní pochopili, že nic nebude v pořádku,“ prohlásil politolog Stanislav Belkovskij, který během prvního prezidentského období Vladimira Putina působil v Kremlu jako poradce. „Nejbohatší Rusové nynější situaci vnímají velmi negativně, ale nemají nástroje, jak ji zvrátit,“ dodal.

Nejvíc tratil šéf Novateku

O nejvíce peněz letos přišel šéf druhé největší ruské plynárenské společnosti Novatek Leonid Michelson, v dolarovém přepočtu odepsal 8,7 miliardy. Jeho čisté jmění tak podle Bloombergu v současné době dosahuje asi 9,2 miliardy dolarů.

Na druhém místě v pomyslném žebříčku dolarových ztrát je Michelsonův kolega Gennadij Timčenko, kterému patří 23,5 procenta Novateku a který osobně čelí americkým sankcím. Timčenko už prý letos přišel o 7,8 miliardy dolarů. Třetí největší ztráty zaznamenal ocelářský baron Vladimir Lisin, kterému se jmění po přepočtu na dolary smrsklo o 7,5 miliardy dolarů.

Aktuální majetek českého podnikatele Petra Kellnera Bloomberg ocenil na 10,4 miliardy dolarů (téměř 231 miliard korun). Ještě v pondělí měl ale o 176 milionů dolarů více. Kellner je hlavním vlastníkem společnosti PPF, tedy jedné z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. PPF patří mimo jiné přední poskytovatel spotřebitelských úvěrů Home Credit. Tato firma kvůli situaci v Rusku vykázala za tři čtvrtletí 2014 ztrátu 67 milionů eur (asi 1,85 miliardy korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video