Ruské útoky v Sýrii mají prý trvat jenom tři čtyři měsíce | E15.cz

Ruské útoky v Sýrii mají prý trvat jenom tři čtyři měsíce

Ruské útoky v Sýrii
Ruské útoky v Sýrii
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko povede údery v Sýrii tři, čtyři měsíce. Řekl to dnes předseda zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Alexej Puškov. Rusko podle něj své útoky v budoucích dnech ještě zesílí. Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že v minulých 24 hodinách ruská letadla vzlétla na 18 cílů v Sýrii a zasáhla 12 objektů a základen Islámského státu (IS).

„Vždy je riziko, že se tam uvázne, ale v Moskvě se hovoří o operacích, které budou trvat tři, čtyři měsíce,“ řekl Puškov francouzské rozhlasové stanici Europe 1. Na otázku, zda se budou útoky dále stupňovat, odpověděl: „Určitě.“

Puškov také řekl, že roční nálety mezinárodní koalice na IS nejsou úspěšné, takže je potřeba přejít k další etapě boje. „Důležitá je síla útoků. Američany vedená koalice na IS útočí rok a marně. Myslím, že budou-li útoky vydatnější, přinese to výsledek,“ řekl Puškov. Podle něj bylo účinných jenom 20 procent operací západní koalice.

Moskva je kritizovaná za to, že neútočí jenom na radikály, ale také na další oponenty syrského vládního režimu. Puškov to podobně jako jiní ruští představitelé odmítl. Prohlásil, že hlavním cílem Rusů jsou oddíly IS, které působí v blízkosti Damašku.

Ruské nálety pokračovaly podle syrské opozice i v noci na dnešek a zaměřily se na středosyrské město Karjatajn. Leží v provincii Homs a od srpna je v rukou IS.

Ruská obrana: Za 24 hodin jsme zasáhli 12 cílů

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že ruská letadla při 18 náletech v minulých 24 hodinách zasáhla 12 cílů IS. Ve čtvrtek prý letadla bombardovala cíle poprvé v provincii Rakka, kde má IS hlavní stan, a zabila 12 bojovníků této organizace. Podle ministerstva byl dále zasažen výcvikový tábor radikálů v provincii Idlib a velitelství v provincii Hamá. V provincii Halab pak Rusové údajně zasáhli komunikační centrum.

Mluvčí ministerstva Igora Konašenkov řekl, že Rusko do akcí posílá nejmodernější letadla Suchoj-34, jež jsou schopná zaútočit na „teroristy“ kdekoli v Sýrii. „Zdůrazňuji, že tato letadla provádějí přesné útoky z výšky 5000 metrů. Jsou vybavena zaměřovači, díky nimž mohou zasáhnout cíle s naprostou přesností,“ řekl Konašenkov.

Následně ministerstvo upřesnilo, že během pátku bylo v Sýrii provedeno 14 letů a letadla podnikla šest náletů na islamistické cíle. Na útocích se podílely stroje typu Su-34, Su-24M a Su-25, uvedl Konašenkov.

Podle francouzského prezidenta Françoise Hollandea nicméně jen jeden z ruských útoků u města Rakka zasáhl bojovníky Islámského státu. Ostatní nálety se uskutečnily v oblastech, kde operují jiné opoziční skupiny, dodal Hollande po dnešní pařížské schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Tomu na jednání zdůraznil, že nálety musejí mířit pouze na islamisty.

Turecko žádá zastavení útoků na syrskou opozici

Turecko, které je členem mezinárodní koalice, jež útočí na Islámský stát (IS) na severu Sýrie už nějakou dobu, dnes spolu s partnery požádalo Rusko, aby skoncovalo s útoky na syrskou opozici. Vydalo společné prohlášení s USA, Británií, Francií, Německem a státy Perského zálivu a uvedlo v něm, že vstup Ruska do bojů povede k dalšímu stupňování konfliktu v Sýrii a podnítí extremisty.

„Vyjadřujeme hluboké znepokojení nad ruským vojenským posilováním v Sýrii, zejména kvůli útokům v Hamá, Homsu a Idlibu, které připravily o život civilisty a nemířily na IS,“ uvádí se v prohlášení. Rusové začali s nálety na tyto provincie ve středu. Rusko popírá, že jeho letadla zabíjejí civilisty. Prezident Vladimir Putin to označil za informační válku, s níž se dalo předem počítat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video