Rusko modernizuje loďstvo: Na vodu vyplula fregata Admirál Kasatonov | e15.cz

Rusko modernizuje loďstvo: Na vodu vyplula fregata Admirál Kasatonov

Rozestavěná fregata Projektu 22350 známého jako Třída Admiral Sergej Gorškov
Rozestavěná fregata Projektu 22350 známého jako Třída Admiral Sergej Gorškov
• 
ZDROJ: Shiitakemann, Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Loděnice v Petrohradu spustily na vodu druhou fregatu moderní třídy Admiral Sergej Gorškov. Informovala o tom agentura TASS. Plavidla zmíněné třídy jsou první velké hladinové lodě, které Rusko od pádu Sovětského svazu staví. Moskva si od budovaných fregat slibuje schopnost zasáhnout kdekoli ve světových vodách.

„Spustili jsme na vodu druhou válečnou loď Projektu 22350 (třída Admiral Sergej Gorškov), která je navržena pro oblasti vzdálených moří, aby v jakékoli části světových oceánů hájila ruské národní zájmy. Tato válečná loď ztělesňuje všechny myšlenky a nápady projektantů a požadavky naší flotily,“ prohlásil velitel ruského námořnictva admirál Viktor Čirkov, který se slavnosti zúčastnil.

Fregata Admiral Sergej Gorškov, která je první lodí stejnojmenné třídy, opustila suchý dok v roce 2010 a nyní podstupuje námořní testy. Do aktivní služby vstoupí zřejmě počátkem nadcházejícího roku. Druhou lodí je Admiral Kasatonov, která byla na vodu spuštěna nyní. Před dvěma lety začala stavba třetí fregaty, kterou je Admiral Golovko, a loni na podzim byl položen kýl čtvrtého plavidla, kterým je Admiral Isakov. Spuštění Golovka na vodu je plánováno na nadcházející rok.

Plavidla dostane severní flotila

„Doufám, že severní flotila přijme tyto válečné lodě s velkým potěšením a odpovědností, protože budou první, kdo bude disponovat prvotřídními plavidly určenými pro vzdálená moře,“ řekl Čirkov.

Plavidla třídy Admiral Sergej Gorškov jsou 130 metrů dlouhá a 16 metrů široká, výtlak mají 4500 tun a dosahují rychlosti až 30 uzlů v hodině (asi 56 kilometrů v hodině). Ve výzbroji mají 16 nadzvukových protilodních střel s plochou dráhou letu Oniks a Kalibr.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery