Rusko odsoudilo nálety na Sýrii. Porušili jste suverenitu, uvedl ministr zahraničí na adresu USA | E15.cz

Rusko odsoudilo nálety na Sýrii. Porušili jste suverenitu, uvedl ministr zahraničí na adresu USA

ČTK

Rusko odsoudilo čtvrteční nálet mezinárodní koalice na jednotky bojující na straně syrské vlády na jihu Sýrie.

USA tím podle Moskvy porušily suverenitu Sýrie a při náletu prý zemřeli i civilisté. Uvedl to v Ženevě náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov. Koalice ve čtvrtek bombardovala konvoj u iráckých a jordánských hranic, který podle ní ohrozil základnu koaličních jednotek.

"Každá vojenská akce zhoršuje situaci v Sýrii a ohrožuje politický proces, zvláště když je vedena proti syrské armádě," citovala agentura Ria Novosti Gatilova. Náměstek ruského ministra dodal, že taková akce je "absolutně nepřijatelná a představuje porušení suverenity Sýrie".

Sýrii chceme vyřešit s Američany, zní z Moskvy

Americké letectvo bombardovalo konvoj milic podporovaných syrskou vládou ve čtvrtek na jihu země u hranic s Irákem a Jordánskem. Podle nejmenovaného amerického činitele, šlo o obranu, neboť konvoj ohrožoval vojenskou základnu Tanf, v níž operují jednotky USA a Británie.

"Konvoj nereagoval na četná varování, aby se nepřibližoval k základně," uvedl ve čtvrtek ve Washingtonu činitel amerického ministerstva obrany.

Z dosavadních informací není zatím jasné, které jednotky přesně v konvoji byly. Šlo ale o přívržence syrského režimu. V oblasti základny operují mimo jiné íránské šíitské jednotky, které v syrské válce podporují prezidenta Bašára Asada.

Čtvrtečnímu náletu předcházelo varování Rusům, kteří bojují na straně syrského režimu.

O úmrtí civilistů zatím hovoří jen ruská strana.

Amerika dodá i přes odpor Turecka zbraně kurdským milicím v Sýrii

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!