Rusko schválilo "protidemonstrační" zákon, otestuje ho protest

Rusko, protesty

Rusko, protesty Zdroj: CTK

Rada federace, horní komora ruského parlamentu, dnes podle očekávání schválila "protidemonstrační" zákon, který počítá s velkými pokutami za přestupky při demonstracích. Pro platnost kontroverzního zákona, který v úterý schválila dolní parlamentní komora, tak zbývá jen podpis prezidenta Vladimira Putina, který text prosazoval. Opoziční aktivisté se obávají, že zákon znemožní protesty zaměřené proti Putinovi.

V horní komoře hlasovalo pro zákon po krátké rozpravě 132 zákonodárců, jen jeden byl proti a jeden se zdržel. V dolní komoře však podle AFP vzhledem k nevídané obstrukci opozičních stran trvala debata více než 11 hodin a pro zákon nakonec hlasovalo 241 poslanců, 147 bylo proti a desítky se jich zdržely.

Policie v úterý zatkla 20 lidí, kteří proti zákonu demonstrovali u sídla Státní dumy. Opozice se množstvím dodatků snažila zabránit tomu, aby zákon vstoupil v platnost před 12. červnem, na kdy plánuje v ulicích Moskvy „pochod milionů“ proti Putinovu režimu. Kreml ale zákon hodlá uplatnit již na toto velké opoziční shromáždění.

Nový zákon stanovuje pokutu až 300 tisíc rublů (187 tisíc korun) pro jednotlivce, který se dopustí přestupku - například bude mít při demonstraci masku nebo bude bránit dopravě. Dosud přitom nejvyšší možná pokuta činila 2 tisíce rublů. Tomu, kdo nebude moci vyměřenou částku zaplatit, bude nově hrozit až 200 hodin veřejně prospěšných prací.

Organizátorům demonstrací, kteří zákony poruší, hrozí pokuta až ve výši jednoho milionu rublů. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch uvedla, že kvůli novým předpisům bude v Rusku prakticky nemožné svobodně organizovat demonstrace.