Rusko: Zadrželi jsme tři ukrajinské diverzanty, měli nám poškodit elektrárny | E15.cz

Rusko: Zadrželi jsme tři ukrajinské diverzanty, měli nám poškodit elektrárny

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ruská tajná služba FSB dnes oznámila, že v úterý v Sevastopolu na anektovaném Krymu zadržela tři diverzanty, vyslané ukrajinskou armádní rozvědkou, aby poškodili vojenské objekty a důležitou infrastrukturu na poloostrově.

 Ruská tajná služba FSB dnes oznámila, že v úterý v Sevastopolu na anektovaném Krymu zadržela tři diverzanty, vyslané ukrajinskou armádní rozvědkou, aby poškodili vojenské objekty a důležitou infrastrukturu na poloostrově. Kyjev vzápětí nařčení popřel jako naprosto falešné. Sevastopolský soud mezitím svolil k uvalení vazby na zadržené Ukrajince, kteří se podle médií přiznali.

"Ve skutečnosti FSB žádné diverzanty nechytila, protože na Krymu a v Sevastopolu nejsou. Ruské tajné služby se tímto způsobem snaží dokázat svou efektivnost, ale opět uvádějí ruské vedení, lid a mezinárodní společenství v omyl," prohlásil mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Andrij Lysenko.

Tvrzení FSB odmítla i hlavní správa rozvědky ministerstva obrany jako "další falešnou zprávu" ruských tajných služeb, která má zamaskovat útlak obyvatel poloostrova a diskreditovat Ukrajinu v očích světa.

FSB tvrdí, že zadrženým diverzantům zabavila "brizantní výbušniny, zbraně, munici, speciální spojovací prostředky a další věcné důkazy zločinné činnosti, včetně plánků objektů chystané diverze".

Podle nejmenovaného zdroje agentury Interfax šlo o elektrárny, čističky vod a uzly plynovodní sítě. "Všichni tři (diverzanti) přiznali svou vinu a poskytují odpovídající doznání," uvedl zdroj. Dopadení diverzantů prý umožnilo odhalit dva úkryty zbraní na Krymu, jakož i informátory ukrajinské rozvědky.

Ruská nezávislá televize Dožď uvedla, že se spojila s bratrem jednoho ze zatčených, který tvrdí, že jeho sourozenec pracuje v sevastopolské kanceláři nevládní organizace a s ukrajinským ministerstvem obrany nemá nic společného.

V srpnu obdobná zpráva FSB o zadržení skupiny ukrajinských diverzantů na Krymu, kterou Kyjev popřel jako provokaci, vedla k prudkému zhoršení vztahů mezi Moskvou a Kyjevem. Ruský prezident Vladimir Putin tehdy zrušil chystané jednání s ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem v rámci čtyřstranné schůzky ještě s francouzským prezidentem a německou kancléřkou. Schůzka tzv. normandské čtyřky se uskutečnila až v druhé polovině října v Berlíně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video