Rusové demonstrovali proti cenzuře internetu, policie zatýkala | E15.cz

Rusové demonstrovali proti cenzuře internetu, policie zatýkala

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Asi tisícovka Rusů navzdory silnému lijáku demonstrovala v ulicích Moskvy proti snahám úřadů zesílit dohled a cenzuru na internetu. Policie zatkla nejméně 11 demonstrantů.

"Rusko bude svobodné! Rusko bez cenzury!" skandoval dav pod transparenty a deštníky. "Bráníme naše svobody," volali lidé. Jeden z demonstrantů podle agentury AFP vyzýval hlasovat proti Vladimiru Putinovi v březnových prezidentských volbách. Na demonstraci dohlíželo množství strážců pořádku, včetně těžkooděnců.

"Je nás dohromady jedenáct a zrovna nás vezou na strážnici," řekl agentuře Interfax jeden ze zatčených, Nikita Safronov z opozičního hnutí Otevřené Rusko.

Policisté podle něj zatýkali demonstranty, kteří přišli s transparenty na podporu novináře opozičního listu Novaja gazeta ohroženého deportací z Ruska do Střední Asie. Dodal, že zadrženy byly i dvě dívky, které policisté zatkli zřejmě za to, že nesly vlajky v barvách duhy coby symbol hnutí za rovnoprávnost sexuálních menšin.

Demonstraci za svobodný internet moskevské úřady povolily a zúčastnila se jí podle policie asi tisícovka lidí.

Od počátku letošního roku jsou ruští internetoví operátoři povinni uchovávat údaje o uživatelích v Rusku a na požádání je předat úřadům.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch minulý měsíc uvedla, že míra cenzury je v Rusku největší od rozpadu Sovětského svazu. Moskva od protivládních protestů mezi lety 2011 a 2012 novými zákony postupně omezuje svobodu slova; snaží se získat kontrolu i nad internetem a omezit svobodné debaty na sociálních sítích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video