S nynější vlnou teroristických útoků se může Západ potýkat celou generaci, varuje analytik | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

S nynější vlnou teroristických útoků se může Západ potýkat celou generaci, varuje analytik

ČTK

Současná vlna teroristických útoků proti západním cílům může trvat celou generaci, je přesvědčen německý odborník na terorismus Peter Neumann. Jednotlivé teroristické vlny mají podle něj většinou délku 20 až 30 let, a nemělo by nás proto překvapit, kdybychom ještě za více než deset let pocítili následky nynější krize v oblasti Sýrie a Iráku.

"Skrze konflikt v Sýrii se celá generace radikalizovala a teď uvidíme následky. Tyhle následky se pravděpodobně potáhnou po mnoho let," míní Neumann, podle něhož jsou teroristické útoky Islámského státu pátou teroristickou vlnou.

Za tou první stáli někteří anarchisté na konci 19. století, za druhou pak nacionalisté po skončení druhé světové války. Třetí vlnu představovala radikálně levicová uskupení v západní Evropě v 60. až 80. letech minulého století a čtvrtou islámský odpor proti obsazení Afghánistánu Sovětským svazem v roce 1979.

Z této vlny podle Neumanna vykrystalizovala nakonec teroristická síť Al-Káida, která stála za útoky na Spojené státy z 11. září 2001. "Může se dobře stát, že za 14, 15 let přijde někde útok, třeba znovu v Americe, který bude vycházet z toho, co se děje dnes v Sýrii; útok, za nímž budou lidé, kteří se tam poznali, kteří tam spolu prošli výcvikem a bojovali," řekl dnes zahraničním novinářům v Berlíně.

Evropská unie podle Damašku není dost důvěryhodná na to, aby mohla jednat o situaci v Sýrii

Současná vlna terorismu provázaná s Islámským státem se podle profesora londýnské King's College od té předchozí liší mimo jiné vysokým podílem žen. Mezi lidmi, kteří odcházejí do Sýrie nebo Iráku bojovat či jinak podporovat IS, je podle Neumanna kolem 20 až 25 procent žen. Vysoký je i podíl konvertitů mezi zahraničními bojovníky, který se pohybuje kolem 15 až 20 procent.

Jednotlivé vlny terorismu, který je podle Neumanna částečně i mladistvou rebelií, má za generační fenomén, na který další generace nenavazují, i proto, že pro jejich mladé členy "není nic méně přitažlivé než napodobovat rebelii rodičů". "Proto se často stalo, že ty vlny po 20 nebo 30 letech dospěly ke konci," podotkl Neumann. "To je dobrá zpráva, ta špatná je, že 30 let je samozřejmě velmi dlouhá doba."

 

Saúdové varují před dopadem zákona, který je umožňuje žalovat kvůli 11. září. Kongres už zvažuje revizi
Rijád prý dává islamistům ve světě až 70 miliard ročně, jdou hlavně do EU

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!