S nynější vlnou teroristických útoků se může Západ potýkat celou generaci, varuje analytik | E15.cz

S nynější vlnou teroristických útoků se může Západ potýkat celou generaci, varuje analytik

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Současná vlna teroristických útoků proti západním cílům může trvat celou generaci, je přesvědčen německý odborník na terorismus Peter Neumann. Jednotlivé teroristické vlny mají podle něj většinou délku 20 až 30 let, a nemělo by nás proto překvapit, kdybychom ještě za více než deset let pocítili následky nynější krize v oblasti Sýrie a Iráku.

"Skrze konflikt v Sýrii se celá generace radikalizovala a teď uvidíme následky. Tyhle následky se pravděpodobně potáhnou po mnoho let," míní Neumann, podle něhož jsou teroristické útoky Islámského státu pátou teroristickou vlnou.

Za tou první stáli někteří anarchisté na konci 19. století, za druhou pak nacionalisté po skončení druhé světové války. Třetí vlnu představovala radikálně levicová uskupení v západní Evropě v 60. až 80. letech minulého století a čtvrtou islámský odpor proti obsazení Afghánistánu Sovětským svazem v roce 1979.

Z této vlny podle Neumanna vykrystalizovala nakonec teroristická síť Al-Káida, která stála za útoky na Spojené státy z 11. září 2001. "Může se dobře stát, že za 14, 15 let přijde někde útok, třeba znovu v Americe, který bude vycházet z toho, co se děje dnes v Sýrii; útok, za nímž budou lidé, kteří se tam poznali, kteří tam spolu prošli výcvikem a bojovali," řekl dnes zahraničním novinářům v Berlíně.

Současná vlna terorismu provázaná s Islámským státem se podle profesora londýnské King's College od té předchozí liší mimo jiné vysokým podílem žen. Mezi lidmi, kteří odcházejí do Sýrie nebo Iráku bojovat či jinak podporovat IS, je podle Neumanna kolem 20 až 25 procent žen. Vysoký je i podíl konvertitů mezi zahraničními bojovníky, který se pohybuje kolem 15 až 20 procent.

Jednotlivé vlny terorismu, který je podle Neumanna částečně i mladistvou rebelií, má za generační fenomén, na který další generace nenavazují, i proto, že pro jejich mladé členy "není nic méně přitažlivé než napodobovat rebelii rodičů". "Proto se často stalo, že ty vlny po 20 nebo 30 letech dospěly ke konci," podotkl Neumann. "To je dobrá zpráva, ta špatná je, že 30 let je samozřejmě velmi dlouhá doba."

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video