Sankce vůči Rusku budou trvat dál, rozhodl summit Evropské unie | E15.cz

Sankce vůči Rusku budou trvat dál, rozhodl summit Evropské unie

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropská unie prodlouží hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli ukrajinské krizi. Rozhodnutí summitu oznámil předseda Evropské rady Donald Tusk. Unie ukončení sankcí podmiňuje plným prosazením mírových dohod z Minsku.

Evropská restriktivní opatření omezují export některých technologií do Ruska či přístup některým ruským finančním institucím na kapitálové trhy. Moskva reagovala sadou vlastních protiopatření.

Po politickém rozhodnutí unijních špiček budou sankce fakticky prodlouženy v nejbližších dnech. Platit pak budou až do konce ledna 2018.

Summit EU dnes o věci rozhodl poté, co jeho účastníky v podvečer u pracovní večeře německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali o pokroku - či spíše jeho nedostatku - v prosazování dohod z běloruského Minsku. S nimi sankční režim unie svázala na jaře 2015.

Rozhodnutí summitu už dopředu přivítal ukrajinský prezident Petro Porošenko, který v Bruselu před summitem jednal s Tuskem i některými dalšími evropskými politiky. Své sankce vůči Rusku nyní přitvrzují také Spojené státy.

Hospodářské sankce nejsou jedinými opatřeními, kterými EU reagovala na ruské chování v ukrajinské krizi. V pondělí unie o rok prodloužila sankční opatření související s ruskou anexí poloostrova Krym.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video