Saúdskoarabský král kývl na dohody s Čínou, ty mohou dosáhnout až 65 miliard dolarů | E15.cz

Saúdskoarabský král kývl na dohody s Čínou, ty mohou dosáhnout až 65 miliard dolarů

ČTK

Saúdskoarabský král Salmán se v Pekingu zúčastnil podpisu dohod, jejichž hodnota by mohla činit až 65 miliard dolarů (1,6 bilionu korun). Podle čínského ministerstva zahraničí smlouvy zahrnují širokou škálu činností od energetiky po vesmírné aktivity.

Salmán je nyní na měsíční cestě po Asii, v jejímž rámci chce propagovat investiční příležitosti v Saúdské Arábii, včetně prodeje podílu ve státní ropné společnosti Aramco. Saúdská Arábie rovněž usiluje o zvýšení vývozu ropy do Číny poté, co ji loni o část podílu na čínském trhu připravilo Rusko.

Čínský prezident Si Ťin-pching při setkání se Salmánem uvedl, že Čína je spolehlivým a stabilním trhem pro export ropy, a vyzval k prohloubení spolupráce mezi oběma zeměmi. "Čína a islámské země se dlouhou dobu vzájemně respektují a spolupracují způsobem výhodným pro obě strany. Vytvořily model mírového soužití rozdílných kultur," prohlásil.

Glosa Jaroslava Bukovského: Čínské páky

Salmán vyjádřil naději, že Čína by mohla v budoucnosti hrát větší roli v záležitostech Blízkého východu. "Saúdská Arábie chce společně s Čínou tvrdě pracovat na podpoře globálního i regionálního míru, bezpečnosti a prosperity," řekl.

"Prezident Si Ťin-pching a král Salmán jsou staří přátelé," uvedl náměstek čínského ministra zahraničí Čang Ming. "Spolupráce mezi Čínou a Saúdskou Arábii již přinesla velké úspěchy a má obrovský potenciál," dodal.

Vyrojila se řada nových miliardářů, říká advokát radící při prodejích firem

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!