Schäuble: Daňové úniky můžeme potřít s propojenými obchodními rejstříky | E15.cz

Schäuble: Daňové úniky můžeme potřít s propojenými obchodními rejstříky

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Se vznikem mezinárodní sítě rejstříků se výčty majitelů firem počítají návrhy na lepší potírání praní špinavých peněz, které v neděli podrobněji nastínil německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Stalo se tak zhruba týden po vypuknutí aféry kolem takzvaných Panamských dokumentů, které se týkají převodů peněz do daňových rájů a které přidělaly problémy některým světovým politickým lídrům.

Obchodní rejstříky s výčtem majitelů firem by podle německého ministra měly být mezinárodně propojené. Bylo by pak prý možné najít všechny osoby, které se skrývají za offshoreovými společnosti, řekl Schäuble veřejnoprávní stanici ARD.
V rámci Evropské unie se politici na takových registrech již dohodli. Stalo se tak v rámci čtvrté směrnice o praní špinavých peněz, kterou členské státy musejí uvést do praxe do poloviny příštího roku, napsala agentura Reuters.

Schäuble rovněž poukázal na dohodu o automatické výměně informací v daňových záležitostech, ke které se zatím připojilo zhruba 100 zemí. Dohoda má vstoupit v platnost příští rok. Státy, které k ní zatím nepřistoupily, jsou kvůli aféře kolem takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers) pod větším tlakem, aby dohodu podepsaly, míní německý ministr.

Desetibodový plán

Podle vládního dokumentu, který získala agentura Reuters, čítá Schäubleho plán deset bodů. Tvrdí se v něm, že Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by měla vykonávat funkci dozoru, kontrolovat, zda státy tyto informace sdílejí, a v případě nedostatků přijít s účinnými sankcemi. Berlín v něm rovněž apeluje na Panamu a další státy stojící mimo zmíněnou dohodu o výměně daňových informací, aby k ní přistoupily.

Kauza panamských dokumentů se rozhořela poté, co několik předních světových médií před více než týdnem zveřejnilo na 11 milionů dokumentů poradenské firmy Mossack Fonseca sídlící v Panamě. Údajně z nich vyplývá, že firma pomáhala klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti. Právnická společnost tvrdí, že média charakter její činnosti překroutila.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video