Schäuble: Hollande dobře ví, že už fiskální pakt nejde měnit | E15.cz

Schäuble: Hollande dobře ví, že už fiskální pakt nejde měnit

Schäuble: Hollande dobře ví, že už fiskální pakt nejde měnit
Wolgang Schäuble, Jens Weidmann
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Evropská unie nemůže po každých volbách měnit a doplňovat jednou uzavřenou smlouvu o rozpočtové odpovědnosti a nový francouzský prezident si to dobře uvědomuje. Na adresu Françoise Hollanda to prohlásil německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

„Nemůžeme po volbách měnit smlouvy, které už byly sjednány,“ řekl Schäuble na návštěvě školy v Berlíně. „Prezident Hollande ví, že to udělat nelze,“ dodal.

Německo nyní odolává silnému tlaku na rozvolnění politiky úspor a ozdravování veřejných financí v eurozóně. Před týdnem v prezidentských volbách ve Francii zvítězil socialista Hollande a v Řecku získaly značné slovo strany krajní levice a pravice, které vystupují proti úsporám nadiktovaným mezinárodními věřiteli za jejich záchranné úvěry.

Německá kancléřka Angela Merkelová ihned po volbách z minulé neděle zdůraznila, že považuje pakt o rozpočtové disciplíně za uzavřený a odmítá jeho opětovné projednávání, jak požaduje Hollande. Merkelová se s Hollandem sejde poprvé toto úterý.

Schäuble k obnovenému napětí na finančních trzích v obavách z politického vývoje v Řecku řekl, že „situace v eurozóně je nyní velmi rozkolísaná“. Potvrdil přitom dosavadní německý postoj, podle něhož jsou úspory a reformy veřejných financí jedinou cestou k ozdravení těžce zadlužených zemí jako Řecko.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!