Schäuble: Odchod Británie z EU by byl katastrofou | E15.cz

Schäuble: Odchod Británie z EU by byl katastrofou

Wolfgang Schäuble
Wolfgang Schäuble
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odchod Británie z Evropské unie by hluboce poškodil pověst Bruselu, míní německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Vysvětlil, že Evropa, pokud by nedokázala ve svém svazku Londýn udržet, by ztratila tvář dynamického a jednotného bloku.

„Pokuste se pak vysvětlil Indonésanovi, že Evropa je neuvěřitelně silná, dynamicky jednotná, ale bohužel není ve stavu, aby si udržela světově uznávanou zemi, jako je Británie. Jen ztráta pověsti by byla katastrofou,“ řekl o možném britském odchodu Schäuble v rozhovoru pro dnešní vydání rakouského listu Der Standard. Ministr hovořil v souvislosti se současnými spory mezi Bruselem a Londýnem o výši bonusů pro bankéře.

Británie je osamocena v boji proti omezení těchto odměn, neboť nedokázala sehnat podporu, která by novému unijnímu nařízení v otázce bonusů pro bankéře zabránila. Toto unijní opatření by podle některých mohlo ohrozit postavení britské metropole jako finančního centra. Schäuble nicméně vyjádřil „pochopení“ pro argumenty Británie, která se brání proti stropům na bonusy. „Musíme se pokusit, aby v Londýně nevznikl dojem 'Evropa na nás nebere vůbec žádný ohled, jdeme pryč',” vysvětlil.

Kompromis, na kterém se dohodly Evropská komise, irské předsednictví a Evropský parlament, omezuje bonus výší základního platu pro příští rok. Pokud budou akcionáři souhlasit, mohou být odměny vyšší až dvojnásobně. Bonusy jsou součástí legislativního návrhu o kapitálové přiměřenosti bank, který unie vyjednává již deset měsíců a kterým zavádí požadavky mezinárodní dohody bankovních reforem Basel III.

Schäuble hovořil také o Kypru. Eurozóna podle něj stále jedná o tom, jestli zemi pomůže. „Kypr tvrdí, že prosazuje mezinárodní dohody týkající se praní špinavých peněz. My ale chceme vědět, zda tato pravidla nejsou jen na papíře, zda jsou skutečně uplatňována,“ uvedl. Schäuble odmítl spekulovat o tom, jak se bude situace na Kypru dále vyvíjet, věří ale v postupné oživení tamní ekonomiky. Podobně se vyjádřil i o Řecku.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.