Šéfové řeckých stran hledají podporu pro rozpočtové škrty | E15.cz

Šéfové řeckých stran hledají podporu pro rozpočtové škrty

Šéfové řeckých stran hledají podporu pro rozpočtové škrty
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Předseda řeckých socialistů a bývalý premiér Jorgos Papandreu vyzval poslance své strany k jednotě při schvalování balíku úsporných opatření. Podle něj jde o bitvu o Řecko a o právo občanů na sociální stát, uvedla dnes agentura DPA.

K jasné podpoře rozpočtových škrtů vyzval své poslance i šéf vládních konzervativců Antonis Samaras. O úsporném programu, který v pátek pozdě večer schválila vláda, začne parlament jednat dnes odpoledne. Hlasování se očekává v neděli pozdě večer. Na protest proti dalším úsporným opatřením zahájily řecké odbory v pátek generální stávku, která by podle původních plánů měla skončit dnes.

Vláda premiéra předluženého Řecka Lukase Papadimose při obtížné cestě k protlačení tvrdých škrtů zažívá turbulence - kabinet opustili zástupci nacionalistické pravice a také někteří představitelé Papandreova Panhelénského socialistického hnutí (PASOK). Někteří poslanci PASOK v minulých dnech otevřeně prohlásili nebo nepřímo naznačili, že škrty nepodpoří. Podle většiny analytiků tím ale není ohroženo schválení úsporného balíku v parlamentu, kde se vláda nadále opírá o drtivou většinu poslanců.

„Ne“ v parlamentu by bylo katastrofické, uvedl v prohlášení Papandreu. Podle něj je třeba říci „ne“ chybám, která země učinila, a řecké slabosti. „Skutečným nepřítelem je náš vlastní systém,“ prohlásil.

Samaras, jehož Nová demokracie je favoritem případných předčasných voleb, pohrozil svým poslancům vyškrtnutím z volebních kandidátek, pokud dohodnuté utažení opasků nepodpoří. Předák konzervativců podle agentury AP rovněž vyzval k uspořádání předčasných voleb, jakmile se Atény dohodnou na umazání části dluhu se soukromými věřiteli.

Samaras nechce prodloužit mandát kabinetu technokrata Papadimose a po vyřešení zmíněných bodů chce požádat parlament, aby se rozpustil. V řádném termínu se volby mají konat v říjnu 2013.

V Řecku by dnes měla skončit dvoudenní generální stávka, kterou kvůli chystaným úsporným opatřením svolaly dva hlavní odborové svazy. Zda se tak skutečně stane, není ovšem podle agentury Reuters jasné. Odbory po pátečních protestech totiž vyzvaly, aby demonstrující vyšli do ulic nejen dnes, ale také v neděli.

Schválení návrhu zákona o dalších škrtech parlamentem je pro Řecko klíčové, pokud chce ze zahraničí získat druhý záchranný balík finanční pomoci ve výši 130 miliard eur (3,2 bilionu korun). V opačném případě hrozí zemi možná již příští měsíc bankrot. Řekové mají letos ve státním rozpočtu podle požadavku eurozóny uspořit dalších 325 milionů eur.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!