Šesti zemím eurozóny hrozí snížení ratingu, varuje Fitch | E15.cz

Šesti zemím eurozóny hrozí snížení ratingu, varuje Fitch

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Evropska unie

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ratingová agentura Fitch dnes varovala, že může snížit hodnocení úvěrové spolehlivosti šesti zemím eurozóny. Horší rating hrozí Itálii, Španělsku, Irsku, Belgii, Slovinsku a Kypru. Naopak Francii Fitch potvrdil nejvyšší rating AAA, dodala však, že i zde nevylučuje ve středně dlouhém výhledu dvou let jeho snížení.

Agentura již zhoršila výhled ratingů zemí na negativní a nyní zařadila ratingy těchto zemí do režimu sledování s ohledem na snížení. To znamená, že v příštích třech měsících může ratingy těchto zemí snížit. Důvodem je absence komplexního řešení dluhové krize v eurozóně, uvedla Fitch. Rating může snížit o jeden až dva stupně. Přezkoumání ratingu zemí má být hotové do konce ledna.

Francii ponechala agentura rating na nejvyšší hodnotě vzhledem k její zdravé a diverzifikované ekonomice. Francouzská vláda rovněž přijala několik opatření na posílení svých financí, vysvětlila agentura.

Upozornila však, že do roku 2014 zřejmě dluh Francie stoupne až na 92 procent hrubého domácího produktu. Z toho důvodu se rozhodla umístit výhled ratingu do režimu negativní ze stabilního. To však neznamená, že se chystá v nejbližší době rating snížit.

Francouzská vláda a investoři se obávali zhoršení ratingu, což by mělo vážné dopady na snahy eurozóny bojovat s dluhovou krizí. Nejvyšší ratingy Francie a Německa jsou hlavní oporou ratingu záchranného fondu eurozóny, napsaly agentury AP a Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video