Sibiř stále v plamenech. S požáry pomáhají i hasiči s padáky, prohlédněte si obrazy zkázy

Požár na Sibiři

Požár na Sibiři Zdroj: ČTK

Požár na Sibiři
Požár na Sibiři
Požár na Sibiři
Požár na Sibiři
Požár na Sibiři
15
Fotogalerie

Neobvykle horké počasí a bouřky bez srážek. To jsou hlavní příčiny požárů na ruské Sibiři, které se již několik dní snaží uhasit asi devět tisíc požárníků a vojáků. Původně oheň zachvátil oblast o velikosti Belgie, postupně se ji však hasičům daří zmenšovat a požár dostávat pod kontrolu. Ruské síly přitom používají kombinaci letounů a vrtulníků společně s pěšími jednotkami, které oheň dohašují. 

Na některá místa musí hasiči dokonce seskakovat s padákem z letadel, vybaveni jsou přitom pouze základními nástroji. Ministerstvo pro mimořádné události v Irkutské oblasti vyhlásilo stav nebezpečí, a to také kvůli mohutnému dýmu, který dusí obyvatele okolních měst. 

Podle vlády může být příčinou nekontrolovatelného rozšíření ohně také ilegální těžba dřeva, protože pachatelé zřejmě zapalují les ve snaze zahladit stopy. Premiér Dmitrij Medveděv podle Interfaxu označil nezákonnou těžbu za "mimořádně rozšířenou". Nařídil, aby veškerá technika, která se k tomuto účelu využívá, byla v případě dopadení zabavena a propadla státu.

Požáry na Sibiři navíc nutí ruské ropné společnosti k evakuaci pracovníků z ropných vrtů. S odvoláním na nejmenované zdroje z odvětví to uvedla agentura Reuters.

Prohlédněte si fotogalerii: