Sikorskiho „diplomatická sebevražda“? Za slova o Putinovi zřejmě skončí | E15.cz

Sikorskiho „diplomatická sebevražda“? Za slova o Putinovi zřejmě skončí

Radoslaw Sikorski
Radoslaw Sikorski
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Politická kariéra Radoslawa Sikorského nabrala rychlý spád. Polská premiérka Ewa Kopaczová ho chce zbavit funkce předsedy dolní komory polského parlamentu. Důvodem je prý Sikorského nezvládnutá tisková konference, na které tvrdil, že ruský prezident Vladimir Putin v roce 2008 navrhoval rozdělit Ukrajinu mezi Rusko a Polsko. Sikorského hlavu chce prý také opozice.

Maršálek Sejmu Sikorski o rozdělení Ukrajiny mluvil v rozhovoru s americkým serverem Politico. Později tvrdil, že jeho slova o Putinově návrhu při návštěvě premiéra Donalda Tuska v Moskvě nebyla dobře interpretována. Večer pak na tiskové konferenci uznal, že se „ukvapil“ a že se zmíněná schůzka nekonala v Moskvě, ale v bruselském sídle NATO. Kreml všechna nařčení označil za nesmysl.

Kopaczová veřejně Sikorského kritizovala a prohlásila, že takovéto chování nestrpí. Podle listu Rzeczpospolita již premiérka o Sikorského odvolání hovořila s bývalým premiérem Donaldem Tuskem. Budoucí stálý předseda unijních summitů je totiž ještě stále šéfem vládní Občanské platformy (PO). Tusk podle televize TVN Sikorského odchod podpoří, pokud maršálek bouři kolem svého rozhovoru neuklidní. Sikorski post zastává teprve od konce září.

Diplomatický sebevražedný útok

Dnes v parlamentu předložila žádost o odvolání Sikorského opoziční konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS). Její parlametní šéf Mariusz Blaszczak novinářům řekl, že Sikorski není způsobilý zastávat tuto funkci. Jako nástupce navrhuje PiS nestraníka Andrzeje Smirnowa, který v červnu od PO převzal uvolněný poslanecký mandát. Následně byl ale z parlamentní frakce PO vyloučen, neboť se nezúčastnil hlasování o důvěře pro tehdejší Tuskovu vládu.

Polští komentátoři podle DPA hovoří o Sikorského posledních komentářích jako o „diplomatickém sebevražedném útoku“. Také polská veřejnost spekuluje, jaký měl Sikorski motiv, aby se takovýmto způsobem dostal na titulní stránky. Hovoří se mimo jiné o frustraci z toho, že se už nepodílí na zahraniční politice Polska, či o pokusu opět získat mezinárodní pozornost.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video