Silné zemětřesení na Tchaj-wanu si vyžádalo skoro čtyři desítky životů | E15.cz

Silné zemětřesení na Tchaj-wanu si vyžádalo skoro čtyři desítky životů

Trosky bytového komplexu na Tchaj-wanu
Trosky bytového komplexu na Tchaj-wanu
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na nejméně 39 se již vyšplhal počet obětí silného zemětřesení na Tchaj-wanu ze sobotního rána místního času. Více než stovka lidí se podle úřadů stále pohřešuje. Záchranářům se ale ještě daří z trosek vytahovat živé lidi. Nejnověji vyprostili osmiletou dívku a její tetu, které strávily v sutinách více než 60 hodin.

„Dívka, která byla vytažena z trosek, je při vědomí a byla převezena do nemocnice,“ uvedla podle agentury Reuters tchajwanská televize. V noci na dnešek středoevropského času byli zpod sutin vytaženi také jeden muž a jedna žena.

Většina mrtvých je z trosek sedmnáctipodlažního bytového domu ve městě Tchaj-nan na jihu ostrova. Tam také záchranáři pátrají po zbylých pohřešovaných osobách. Do akce jsou podle BBC zapojeny stovky vojáků se psy, moderními přístroji a jeřáby.

Stavba s plechovek

Zhroucení výškové budovy vyvolalo pochybnosti, zda výstavba bytového domu z roku 1989 nebyla odbytá. Vláda slíbila, že okamžitě po skončení záchranných operací zahájí vyšetřování příčin zhroucení domu.

Tchajwanská Ústřední tisková kancelář (CNA) mimo jiné uvedla, že záchranáři při svých operacích našli modré plechovky, které byly patrně použity jako stavební materiál. Dům je jednou z 11 staveb, které se ve městě zhroutily, a jedinou zřícenou výškovou budovou. Nejméně 24 obětí je právě z tohoto domu, sdělila CNA.

Živá pětačtyřicetiletá žena byla v noci na dnešek objevena pod svým mrtvým manželem, který ji při zhroucení budovy zřejmě kryl vlastním tělem. Poblíž bylo nalezeno tělo jejich dvouletého syna.

Dalšího živého čtyřicetiletého muže vytáhli záchranáři později, poté co jej lokalizovali v sutinách a průběžně s ním komunikovali. Na jeho záchraně pracovali 20 hodin, přičemž společně se zdravotníky zvažovali, zda mu nemají zaklíněnou nohu amputovat. Nakonec k tomuto kroku nepřistoupili.

Šance na záchranu klesá

Panují obavy, že počet obětí ještě naroste. Záchranáři nyní bojují s časem - s každým dalším dnem se prudce snižuje naděje na to, že v rozvalinách bude ještě někdo naživu.

Zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály zasáhlo v sobotu ráno místního času jižní část ostrova Tchaj-wan. V září 1999 ostrov zasáhly otřesy o síle 7,6 stupně Richterovy škály, které připravily o život 2400 lidí. Zničeno nebo poškozeno bylo na 50 tisíc budov.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video