Situace Francie by měla v eurozóně rozeznít poplašný zvon | E15.cz

Situace Francie by měla v eurozóně rozeznít poplašný zvon

Vítězný oblouk, Paříž, ilustrační foto
Vítězný oblouk, Paříž, ilustrační foto
• 
ZDROJ: holidaycheck.cz

ČTK, nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zdraví francouzské ekonomiky je chatrné a její neschopnost rychlé adaptace by měla v eurozóně rozeznít poplašné zvony. To konstatovala studie bruselského institutu Lisabon Council s tím, že druhá největší ekonomika eurozóny je na tom ze zemí s nejvyšším ratingem zdaleka nejhůře. Studie zkoumala celkové ekonomické zdraví a jeho pokroky u 17 zemí měnové unie.

Zpráva „Euro Plus Monitor“ umístila Francii na 13. příčku z hlediska celkového zdraví ekonomiky, kde se hodnotí růstový potenciál, zaměstnanost nebo spotřeba, a na 15. místo v hodnocení ekonomické adaptace, kam se zahrnuje snižování rozpočtových deficitů a omezování růstu nákladů na pracovní sílu. Na nejvyšší příčky u obou měření zpráva zařadila Estonsko.

„Z hlediska většiny kritérií pro hodnocení pokroku ve zprávě Euro Plus Monitor se Francie nachází blíže Španělsku a Itálii než jiným zemím s ratingem AAA, tedy Německu, Rakousku a Nizozemsku,“ konstatuje zpráva. Studie zesiluje obavy z toho, že druhá největší ekonomika eurozóny půjde stejnou cestou jako Itálie a Španělsko. Ty se v posledních měsících dostaly pod silný tlak finančních trhů a jsou ohroženy dluhovou krizí, která vznikla loni v Řecku.

Náklady Francie na obsluhu dluhů postupně rostou a dnes výnos státních dluhopisů s desetiletou splatností dosáhl 3,46 procenta. To je téměř maximum od zavedení eura a více než dvojnásobek výnosu obdobných německých dluhopisů. „Ze šesti zemí eurozóny s ratingem AAA je Francie na zdaleka nejnižším místě z hlediska základního zdraví,“ uvedla zpráva podle agentury Reuters. „To je příliš průměrný výsledek na zemi, která si chce udržet místo v této elitní skupině … Pro Francii by měly znít poplašné zvony.“

Francie se v pořadí celkového zdraví umístila jen těsně nad Itálií, Portugalskem a Řeckem, ale pod Španělskem. Za velký problém zpráva označila slabou konkurenceschopnost a udržitelnost nynější podoby veřejných financí. Paříž je pak z měnové unie zcela nejhorší, co se týče vládních výdajů.

Ratingové agentury jsou vůči Francii teď moc opatrné

Ve schopnosti adaptace měla Francie pod sebou jen Německo a Rakousko, zpráva ale poukázala na to, že zatímco tyto dvě země už potřebné změny uskutečnily, Francie je nečinná. „Země, které jsou v základě tak zdravé jako Německo, nemají takovou potřebu se adaptovat. Pro zemi s tak značnými problémy jako Francie vyvolává absence adaptace obavy,“ uvádí zpráva.

Analytici podle Reuters poukazují na to, že finanční trhy již z hlediska cen pojistek proti insolvenci CDS a výnosů dluhopisů hodnotí Francii výrazně pod kategorií AAA, kde jsou měřítkem Německo a Británie. Ratingové agentury tak podle nich mají u Francie se snížením ratingu už zpoždění, což lze vysvětlit obavami agentur po útocích evropských činitelů na ně za jejich minulá snižování státních ratingů. Agentury se také podle analytiků obávají, že kdyby snížily Francii rating, vyvolalo by to novou vlnu dluhové krize s nepředvídatelnými následky až po rozpad eurozóny.

Autor: ČTK, nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video