Skomírající Detroit hlásí: riziko bankrotu je už padesátiprocentní | E15.cz

Skomírající Detroit hlásí: riziko bankrotu je už padesátiprocentní

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Silně zadlužené americké město Detroit pozastavilo platby některým věřitelům, aby mělo dostatek peněz na provoz základních služeb pro obyvatele. Vyzvalo také věřitele, aby přistoupili na výrazné sníženích svých pohledávek. Snaží se tak zabránit největšímu městskému bankrotu v historii Spojených států. Podle krizového finančního manažera města Kevyna Orra je nyní pravděpodobnost vyhlášení bankrotu zhruba padesátiprocentní.

Ratingová agentura Standard & Poor's dnes v reakci na pozastavení plateb věřitelům snížila uvěrové hodnocení Detroitu hlouběji do spekulativního pásma na stupeň CC ze stupně CCC-. Zhoršení ratingu některých závazků Detroitu ohlásila rovněž agentura Fitch.

Orr na dnešním setkání s věřiteli, kterým město dluží téměř 17 miliard dolarů (asi 328 miliard Kč), poprvé představil podrobné plány ohledně snížení dluhu města. Část věřitelů by podle těchto plánů měla získat zpět méně než desetinu svých pohledávek. Orr například řekl, že město je „insolventní“ a potřebuje oběti od všech, včetně věřitelů, aby mělo naději se zotavit.

„Chyby ve finančním řízení, klesající populace, zmenšující se daňová základna a další faktory během uplynulých 45 let přivedly Detroit na pokraj finančního a provozního krachu,“ upozornil Orr. „Představili jsme komplexní plán, nastiňující postup k zajištění základních služeb pro naše obyvatele a sladění našich závazků s realitou, jíž město čelí,“ pokračoval krizový manažer.

Detroit je nejchudším velkým městem ve Spojených státech a více než třetina jeho obyvatel žije pod oficiální hranicí chudoby. Ve městě podle agentury Reuters dochází k rozkladu základních služeb, jako jsou policie a požární sbor. Míra zločinnosti je v Detroitu nejvyšší z amerických velkoměst. Ve městě nefunguje 40 procent veřejného osvětlení a v provozu je pouze třetina městských sanitek.

Detroit, ve kterém kdysi žily dva miliony lidí, se proslavil zejména automobilovým průmyslem. Nyní je symbolem hospodářské krize ve Spojených státech.

Populace Detroitu od roku 2000 do roku 2010 klesla na 713 777 lidí. Byla tak nejnižší od roku 1910, kdy činila 466 000 osob. Kromě propouštění v automobilkách, které čelí zahraniční konkurenci, za úbytek obyvatel mohly i nejisté vyhlídky kdysi prosperující metropole.

I Detroit chce finanční pomoc

Vendula Krumpholcová: Město v konkurzu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.