Slováci ve Volkswagenu stávkují, v přepočtu 47 tisíc korun měsíčně je jim málo | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Slováci ve Volkswagenu stávkují, v přepočtu 47 tisíc korun měsíčně je jim málo

ČTK

Zaměstnanci slovenské divize německé automobilky Volkswagen vstoupí v úterý ráno do časově neomezené stávky. Oznámila to tamní odborová organizace, která se s vedením firmy nedohodla na růstu platů pro více než 12 tisíc zaměstnanců. 

Šlo by o první stávku v podniku od roku 1991, kdy Volkswagen začal podnikat na Slovensku.

Bratislavská továrna Volkswagenu je z hlediska počtu vyrobených aut největší ze závodů tří automobilek, které montují vozidla v zemi pod Tatrami. Loni z výrobních linek slovenského Volkswagenu sjelo téměř 389.000 vozidel.

Vyšetřování diselgate se vrací zpět do Evropy, zaměřuje se na Audi

Odborová organizace Volkswagenu vstoupila do kolektivního vyjednávání s návrhem na zvýšení platů o šestinu. Ke kompromisu obě strany nedospěly ani za účasti zprostředkovatelky, společnost naposledy nabídla kromě jiného zvýšení tarifních mezd o 4,3 procenta od června a o další čtyři procenta na začátku příštího roku, jakož i jednorázovou odměnu 350 eur (9150 Kč) pro každého zaměstnance.

Průměrný plat pracovníků slovenského Volkswagenu bez započítání výdělků vrcholových manažerů činí zhruba 1800 eur (47.050 Kč) měsíčně, což odpovídá dvojnásobku průměrné mzdy v zemi.

Volkswagen na Slovensku montuje sportovně-užitková vozidla Volkswagen Touareg, Audi Q7 a části vozu Porsche Cayenne. Do výrobního portfolia továrny patří také malé automobily Škoda Citigo, Seat Mii a Volkswagen up!.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!