Slováci ve Volkswagenu stávkují, v přepočtu 47 tisíc korun měsíčně je jim málo | E15.cz

Slováci ve Volkswagenu stávkují, v přepočtu 47 tisíc korun měsíčně je jim málo

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zaměstnanci slovenské divize německé automobilky Volkswagen vstoupí v úterý ráno do časově neomezené stávky. Oznámila to tamní odborová organizace, která se s vedením firmy nedohodla na růstu platů pro více než 12 tisíc zaměstnanců. 

Šlo by o první stávku v podniku od roku 1991, kdy Volkswagen začal podnikat na Slovensku.

Bratislavská továrna Volkswagenu je z hlediska počtu vyrobených aut největší ze závodů tří automobilek, které montují vozidla v zemi pod Tatrami. Loni z výrobních linek slovenského Volkswagenu sjelo téměř 389.000 vozidel.

Odborová organizace Volkswagenu vstoupila do kolektivního vyjednávání s návrhem na zvýšení platů o šestinu. Ke kompromisu obě strany nedospěly ani za účasti zprostředkovatelky, společnost naposledy nabídla kromě jiného zvýšení tarifních mezd o 4,3 procenta od června a o další čtyři procenta na začátku příštího roku, jakož i jednorázovou odměnu 350 eur (9150 Kč) pro každého zaměstnance.

Průměrný plat pracovníků slovenského Volkswagenu bez započítání výdělků vrcholových manažerů činí zhruba 1800 eur (47.050 Kč) měsíčně, což odpovídá dvojnásobku průměrné mzdy v zemi.

Volkswagen na Slovensku montuje sportovně-užitková vozidla Volkswagen Touareg, Audi Q7 a části vozu Porsche Cayenne. Do výrobního portfolia továrny patří také malé automobily Škoda Citigo, Seat Mii a Volkswagen up!.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video