Slovensko mění ústavu, zakáže vývoz vody ze země | E15.cz

Slovensko mění ústavu, zakáže vývoz vody ze země

Slovenský premiér Robert Fico prosadil změnu ústavy.
Slovenský premiér Robert Fico prosadil změnu ústavy.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Voda je strategická surovina a její vývoz do zahraničí je nežádoucí. Příslušný návrh změny ústavy nyní na Slovensku prosadila levicová vláda premiéra Roberta Fica. Předlohu podpořila i část opozice, někteří poslanci už dříve nařkli kabinet z populismu.

Ve čtvrtém článku slovenské ústavy nově přibude pasáž, která zakazuje vyvážet vodu ze slovenských zdrojů dopravními prostředky nebo potrubím. Zákaz, který vstoupí v platnost na začátku prosince, se nebude vztahovat na pitnou nebo minerální vodu balenou nebo určenou pro osobní spotřebu. Nepostihne tak například výrobce minerálek. Výjimka bude platit i v případě humanitární pomoci nebo v nouzových situacích, podrobnosti má upravit zvláštní zákon.

Fico v reakci na schválení novely ústavy novinářům řekl, že na Slovensku se už vyskytly pokusy o vývoz vody. Zmínil projekt na přepravu minerální vody potrubím ze severu země do sousedního Polska. Podobné přípravy se podle něj uskutečnily i na jihu Slovenska.

Slovensko využívá jen pětinu podzemních vod

Slovensko má značné zásoby podzemní vody, které podle ministerstva životního prostředí využívá pouze z jedné pětiny. Rozsáhlá zásobárna pitné vody je v povodí Dunaje na Žitném ostrově na jihu země, který je podle dostupných informací největším říčním ostrovem v Evropě.

„Pitná voda se považuje za jeden z největších celosvětových problémů budoucnosti lidstva. Navzdory tomu, že Slovensko má v současnosti dostatek zdrojů a zásob podzemní vody, to neznamená, že tyto zdroje nejsou nevyčerpatelné a nezranitelné,“ řekl Fico. Přiznal ale, že objem vody čerpané z podzemních zdrojů na Slovensku klesá.

Zásobárna vody Žitný ostrov
Zásobárna vody Žitný ostrovAutor: Plepo via Wikimedia
Žitný ostrov je největší říční ostrov v Evropě (1600 kilometrů čtverečních), nachází se na jihozápadním Slovensku v povodí Dunaje v Podunajské nížině. Ostrov je obrovskou zásobárnou podzemních vod a jednou z nejúrodnějších zemědělských oblastí Slovenska.

Změnu podpořila i část opozičních poslanců

Debatu ohledně zákazu vývozu pitné, geotermální a minerální vody prostřednictvím potrubí nebo dopravními prostředky již letos odstartovala novela zákona, který má upravit podmínky obchodování s touto komoditou. Podle některých aktivistů a představitelů opozice si vláda tímto zákonem chtěla připravit podmínky pro umožnění vývozu pitné vody do zahraničí. Představitelé vlády to popřeli a v reakci na kritiku kabinet navrhl změnu ústavy.

Příslušnou změnu ústavy sněmovna schválila i díky podpoře části opozičních poslanců. Ficova strana Směr-SD má s 83 poslanci ve 150členné sněmovně sice pohodlnou většinu, k prosazení ústavního zákona je ale potřeba souhlas alespoň 90 poslanců. Pro zmiňovaný návrh nakonec hlasovalo 102 zákonodárců.

Slovenský parlament už letos ústavu měnil. Poslanci schválili například zavedení takzvaných bezpečnostních prověrek soudců. Do textu ústavy rovněž zahrnuli ustanovení, že manželství tvoří svazek muže a ženy.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video