Slovensko: Za pokles ruských dodávek plynu může technický problém | E15.cz

Slovensko: Za pokles ruských dodávek plynu může technický problém

Slovensko: Za pokles ruských dodávek plynu může technický problém
ZDROJ: ČTK

ČTK
reuters
lem

Šlo jen o nedorozumění? Podle slovenského ministra hospodářství nemůže za pokles plynových dodávek z Ruska do Evropy Moskva. Podle jeho informací má být snížení tlaku způsobeno technickou závadou.

„Oficiální stanovisko je, že jde o technický problém dodávek plynu nejen pro Slovensko, ale pro celou Evropu,“ poznamenal Pavlis. Technické potíže podle jeho slov způsobily pokles dodávek ruského plynu přes Ukrajinu i v předešlých dnech. Ministr rovněž zdůraznil, že slovenské plynové zásoby společně se zpětnými dodávkami plynu postačují zemi na to, aby v případě úplného výpadku ruského plynu odběratele bez omezení zásobovala po dobu více než půl roku.

Mlčení prolomil i samotný Gazprom. K omezení dodávek plynu generální ředitel Alexej Miller uvedl: „To se týkalo takzvaných ‚dodatečných objemů‘. Není pochyb, že jakmile naplníme potřebný objem plynu do našich podzemních zásobníků, budeme schopni uspokojit také dodatečnou poptávku evropských zákazníků.“ Gazprom podle Millera zabezpečuje stabilní denní dodávky do Evropy, které jsou plně v souladu se smluvními závazky firmy. V roce 2014 Gazprom plně uspokojí poptávku jak z Ruska, tak ze zahraničí.

Slovensko a Polsko dnes opět zaznamenaly výraznější pokles v dodávkách zemního plynu z Ruska. Slovensko stejně jako v úterý dostává oproti plánu o zhruba čtvrtinu méně suroviny. Pětinový výpadek v dodávkách ohlásilo také Polsko.

Zpětné toky v pořádku

Pokles dodávek ruského plynu na Slovensko a do Polska začal minulý týden. Slovenské plynárny SPP tehdy zaznamenaly neplánované snížení dovozu suroviny o desetinu, propad v dodávkách se prohloubil tento týden a dnes dostala země v porovnání s objednaným objemem o asi 23 procent plynu méně. Navzdory nižším dodávkám Slovensko dostává více plynu, než země nyní potřebuje k pokrytí domácí spotřeby.

Polský provozovatel plynovodů Gaz-System podle agentury Reuters oznámil, že země dostává z východních směrů 19 až 20 milionů krychlových metrů zemního plynu denně. Je to prý o pětinu méně, než požaduje polská plynárenská společnost PGNiG. Jediným dodavatelem zemního plynu z východu do Polska je největší ruský vývozce plynu Gazprom. Zpětné toky plynu z Polska na Ukrajinu, která je teď kvůli sporům o cenu odříznuta od přímých dodávek plynu z Ruska, podle šéfa Gaz-Systemu Jana Chadama narušeny nebyly.

Autor: ČTK, reuters, lem
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!