Slovenský exprezident Kiska čelí obžalobě kvůli daňovým únikům | e15.cz

Slovenský exprezident Kiska čelí obžalobě kvůli daňovým únikům během předvolební kampaně

Slovenský exprezident Andrej Kiska
Slovenský exprezident Andrej Kiska
• 
ZDROJ: Blesk:Michal Protivansky/CNC

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Slovenská prokuratura podala obžalobu na exprezidenta Andreje Kisku v daňové kauze jeho rodinné firmy KTAG, jejímž jednatelem byl Kiska před zvolením hlavou státu. Případ se týká finanvování Kiskovy předvolební kampaně. Spolu s bývalým prezidentem čelí obžalobě také další jednatel firmy Eduard Kučkovský, oznámila prokuratura.

Podle policie daňový podvod souvisel se zaúčtováním nákladů na předvolební prezidentskou kampaň do účetnictví KTAG, která si následně tyto náklady odečetla na dani z přidané hodnoty.

Kiska dříve tvrdil, že obvinění je špinavou politickou kampaní a že za jeho stíháním stojí jeho sok v prezidentské volbě, expremiér Robert Fico, vůči kterému se Kiska jako aktivní politik dlouhodobě vymezoval. Odmítl, že by vědomě nechal do účetnictví firmy zahrnout neoprávněné náklady.

Daňový úřad při dřívější kontrole neuznal KTAG náklady vynaložené na Kiskovu propagaci a společnosti doměřil daň z přidané hodnoty, později také daň z příjmů v celkovém objemu několika desítek tisíc eur. Následně KTAG podala sérii opravných daňových přiznání.

Policie už v minulosti prověřovala pochybení KTAG. Vyšetřování ale ukončila s odůvodněním, že trestnost činu zanikla. Slovenský trestní zákon totiž umožňuje u některých daňových deliktů dodatečně zaplatit daň i během policejního vyšetřování, aniž by viníkovi hrozilo stíhání, což KTAG učinila. Obnovit vyšetřování daňového deliktu KTAG policii nařídila prokuratura.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery