Sněm boháčů - v čínském parlamentu zasedá přes 30 dolarových miliardářů | E15.cz

Sněm boháčů - v čínském parlamentu zasedá přes 30 dolarových miliardářů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslanci parlamentu poslední světové komunistické velmoci jsou nepochybně nejbohatšími zákonodárci na světě. Podle čínských médií se právě probíhajícího zasedání čínského zákonodárného sboru účastní 31 dolarových miliardářů. Informoval o tom dnes list The Financial Times.

Vůbec nejbohatším poslancem Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSLZ) je podle časopisu Hurun Report Cung Čching-chou, majitel největšího výrobce nápojů v zemi Wahaha, s odhadovaným jměním 13 miliard dolarů.

Dalších 52 miliardářů registruje čínský časopis o bohatství a luxusu Hurun Report mezi členy poradního orgánu parlamentu CPPCC, který se schází každoročně v tutéž dobu jako zákonodárný sbor.

Čtěte více:

Čínští miliardáři bodovali v rámci žebříčku Forbes

Nižší výkonnost ekonomiky se podepsala i na kontech nejmajetnějších Číňanů

Deník The Financial Times v této souvislosti upozorňuje na to, že ve Spojených státech není ve Sněmovně reprezentantů ani v Senátu jediný miliardář. Nejbohatším poslancem je republikánský zástupce Texasu Michael McCaul se jměním odhadovaným na „ubohých“ 500 milionů dolarů.

List rovněž připomíná, že vzhledem k tomu, že čínští nejvyšší představitelé a jejich rodiny skutečný rozsah svého majetku zpravidla tají, jsou výše uvedené údaje zřejmě značně podhodnocené a „superbohatých“ účastníků zasedání bude patrně ještě víc.

Oproti minulému roku počet známých dolarových miliardářů v čínském parlamentu každopádně vzrostl, a sice o 17 procent. Všečínské shromáždění lidových zástupců jich mělo loni 28 a jeho poradní orgán 43.

V současné čínské společnosti je bohatství mocných stále citlivějším tématem. Nový vůdce vládnoucí komunistické strany Si Ťin-pching, který bude na stávajícím parlamentním zasedání také formálně zvolen novým prezidentem Číny, již při svém jmenování do čela strany v listopadu vyhlásil kampaň proti extravaganci a korupci.

Podle analytiků je členství ve straně pro nejbohatší občany totalitní Číny často vnímáno jako jediná možnost, jak uniknout perzekuci. „Naše vláda je totalitní, každému nad hlavou visí meč a rozhodnutí, čí hlava padne, závisí jen a jen na úřednících,“ konstatoval Feng Sing-jüan z čínské akademie sociálních věd. „Když si podnikatelé nahromadí majetek, potřebují ho ochránit, a tak si najdou nějakého činitele, nebo se stanou činitelem sami,“ dodal. „Další populární možností je obstarat si zahraniční pas. Řada členů CPPCC už se stala cizinci,“ uvedl Feng.

Tři nejbohatší členové poradního orgánu parlamentu jsou synové hongkongských magnátů v čele s Victorem Liem, synem nejbohatšího muže Asie Li Ka-šinga. Jmění jejich rodiny se odhaduje na 32 miliard dolarů.

Relativně hladké změně Hongkongu z bývalé britské kolonie v čínské území pomohla v uplynulých 15 letech také podpora nejbohatších občanů tohoto teritoria. Ti byli většinou přizváni do komunistické strany výměnou za poskytnutí obchodních příležitostí v pevninské části Číny, píše list The Financial Times.

Všečínské shromáždění lidových zástupců je se svými téměř 3000 poslanci největším zákonodárným sborem na světě. Jeho poradní orgán CPPCC má kolem 2200 členů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.