Soros: Dluhová krize je nebezpečnější než finanční v roce 2008 | E15.cz

Soros: Dluhová krize je nebezpečnější než finanční v roce 2008

George Soros
George Soros
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Současná dluhová krize v Evropě je nebezpečnější než světová finanční krize v roce 2008. Uvedl to dnes podle agentury Reuters známý americký miliardář a investor maďarského původu George Soros. Už minulý týden upozornil, že krach eura a rozpad Evropské unie by měly katastrofální důsledky pro světový finanční systém.

„Euro nyní potenciálně ohrožuje politickou soudržnost Evropské unie,“ uvedl Soros podle listu Business Line. „Pokud se jednotná měna zhroutí, povede to k rozpadu celé Evropské unie. A to bude katastrofální nejen pro Evropu, ale také pro celý globální finanční systém,“ dodal.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová minulý měsíc varovala, že světová ekonomika se nachází v nebezpečné situaci. Evropa by podle ní měla objasnit investorům, jak přesně hodlá bojovat s dluhovou krizí v eurozóně.

Představitelé Evropské unie se na prosincovém protikrizovém summitu dohodli na hlubší integraci eurozóny, na poskytnutí až 200 miliard eur (přes pět bilionů korun) Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) a na dřívějším zavedení Evropského stabilizačního mechanismu ESM.

„Prosincový summit neposkytl dostatek finančních podrobností,“ řekla Lagardeová v nedávném rozhovoru pro francouzský list Journal du Dimanche. „Pro Evropany by bylo užitečné, kdyby mluvili jedním hlasem a představili snadno pochopitelný a podrobný harmonogram (protikrizových opatření). Investoři na to čekají,“ dodala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video