Počet nakažených koronavirem v USA přesáhl sto tisíc | E15.cz

Spojené státy hlásí přes 100 tisíc nakažených koronavirem, Trump nutí GM vyrábět plicní ventilátory

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Počet nakažených koronavirem v USA přesáhl 100 tisíc, což je nejvíce na světě. Americký prezident Donald Trump vzápětí prohlásil, že jeho země během necelých tří měsíců vyrobí stejný počet plicních ventilátorů, které poslouží léčbě nakažených. Šéf Bílého domu nařídil ministerstvu zdravotnictví, aby s využitím zákona o obranné výrobě přinutilo firmu General Motors plicní ventilátory pro vládu USA vyrábět

"Vyrobíme spoustu ventilátorů," řekl Trump a slíbil, že se postará jak o potřeby obyvatel Spojených států, tak také pomůže dalším zemím. Podle Trumpa je velká pravděpodobnost, že USA nebudou takové množství plicních ventilátorů potřebovat, a pak dojde i na jiné země. Koordinátorem operace bude poradce Bílého domu Peter Navarro.

V případě General Motors Trump uplatnil zákon o obranné výrobě z dob studené války, který umožňuje nařídit společnostem výrobu nezbytnou pro zajištění bezpečnosti USA.

Prezident uvedl, že společnost General Motors "plýtvá časem" a že využití zákona zajistí rychlou výrobu plicních ventilátorů, které budou zachraňovat životy Američanů. Trump se podle agentury AP doposud využití tohoto zákona zdráhal, nyní však prohlásil, že "boj proti viru je příliš naléhavý".

Spojené státy jsou se 100 717 případy nákazy první na světě v tragické tabulce před Itálii, která k dnešku zaznamenala dosud téměř 86 500 infikovaných, z nichž 9134 zemřelo. Itálie tak má nejvíce obětí v této pandemii. V USA zemřelo dosud na 1500 nakažených.

Třetí nejvyšší počet nakažených (na 81 900) zaznamenala dosud Čína, kde se koronavirus objevil loni koncem roku poprvé a kde nemoci, kterou tento koronavirus způsobuje, podlehlo dosud na 3300 lidí. Čtvrté je v tragické bilanci Španělsko, kde se od února dosud nákaza potvrdila u 64 100 lidí, 4858 z nich zemřelo.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video