Spojené státy obnovují v Atlantiku druhou flotilu, bojí se ruské hrozby | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Spojené státy obnovují v Atlantiku druhou flotilu, bojí se ruské hrozby

Spojené státy obnovují v Atlantiku druhou flotilu, bojí se ruské hrozby
Armáda USA
• 
ZDROJ: Reuters

Americké námořnictvo obnovuje svou druhou flotilu s působností v severní části Atlantického oceánu. Činí tak pouhých sedm let poté, co ji rozpustilo. Americké ministerstvo obrany tímto krokem podle agentury Reuters potvrdilo, že zařazuje hrozbu konfliktu s Ruskem do centra své vojenské strategie.

Velitel námořních operací, admirál John Richardson v pátek podotkl, že americká armáda dává jasně najevo, že se vzhledem k zhoršující se bezpečnostní situaci na světě vrátila éra, kdy spolu velmoci soupeří.

USA tak vycházejí potřebám NATO, které od konce loňského roku přehodnocuje své obranné úkoly v severním Atlantiku. Aliance hodlá vybudovat novou regionální základnu pro ochranu námořních tras a specializované velitelství pro Atlantik.

Vojenské výdaje světových velmocí šplhají do bilionů dolarů

V roce 2011 byla druhá flotila rozpuštěna z úsporných a organizačních důvodů.

Začátkem tohoto roku americká armáda uvedla ve své nové národní obranné strategii, že prioritou je vojensky čelit nejen Rusku, ale i Číně. V americké obranné doktríně tak definitivně skončilo mezidobí, kdy se USA zaměřovaly na boj proti mezinárodnímu terorismu, který rozpoutal útok radikálních islamistů z 11. září 2001.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!