Spojené státy zastavily finanční pomoc třem středoamerickým státům | e15.cz

Spojené státy zastavily finanční pomoc třem středoamerickým státům

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americká vláda zastavila přímou finanční pomoc třem středoamerickým státům, z nichž do USA proudí největší množství migrantů. Ministerstvo zahraničí dnes podle agentury AP v prohlášení uvedlo, že zastavuje platby Salvadoru, Guatemale a Hondurasu za roky 2017-18. Důvod výslovně neuvedlo.

Prezident Donald Trump opakovaně poukazuje na proudy migrantů, kteří po tisících směřují přes Mexiko severním směrem k hranicím Spojených států. Přestože celový počet přistěhovalců do USA zaostává za rekordy z počátku století, objem nelegální migrace povážlivě roste. Trump ochranu hranic před migranty povýšil na bezmála hlavní bod svého politického programu.

V pátek prezident pohrozil, že pokud Mexiko okamžitě nezabrání migrantům nelegálně proudit do Spojených států, uzavřou USA příští týden svou jižní hranici, případně její značnou část. Jižního souseda USA obvinil, že na migračním problému finančně velmi vydělává. Kvůli demokratům mají USA vůbec ty nejslabší imigrační zákony na světě a Mexiko naopak ty nejsilnější, takže Kongres musí zákony zpřísnit, prohlásil Trump.

Agentura AP dnes napsala, že se zatím nepotvrdily zprávy o velké koloně migrantů, která směřuje ze středoamerických států na sever. Mexická ministryně vnitra Olga Sánchezová před několika dny varovala, že ke karavaně směřující z Hondurasu k hranici USA se může připojit až 20 tisíc lidí. Migranti prý plánují společně projít přes Mexiko.

Podle AP se ale na sever prozatím ze Salvadoru vydalo jen asi čtyřicet lidí. Není známo, zda se k nim někdo z Guatemaly nebo Hondurasu připojí. Honduraská vláda ale popřela, že by se v její zemi připravovala nějaká větší migrační vlna.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video