Spojené státy zatím neodstoupí od jaderné smlouvy s Íránem | E15.cz

Spojené státy zatím neodstoupí od jaderné smlouvy s Íránem

Nikki Haleyová
Nikki Haleyová
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americká vláda chce vypracovat přiměřenou odpověď na jednání Íránu ve světě. 

V rozhovoru v televizi NBC to dnes řekla stálá zástupkyně Spojených států v OSN Nikki Haleyová. Prezident Donald Trump v pátečním projevu jadernou smlouvu kritizoval s tím, že neodpovídá zájmům USA. Americký podpis ale neodvolal.

"V tomto okamžiku signatářem smlouvy zůstáváme. Doufáme, že dokážeme zlepšit situaci, to je cílem," řekla diplomatka. Kritizovala íránské raketové testy, podíl Íránu na zbrojních obchodech a údajnou podporu terorismu. "Neměli bychom dopustit, aby se Írán stal novou Severní Koreou," dodala Haleyová.

Trump v pátek oznámil "decertifikaci" jaderné smlouvy, a odmítl tím potvrdit, že dohoda je v zájmu USA. Americký Kongres má nyní 60 dnů na to, aby znovu zavedl sankce, které jaderná smlouva pozastavuje. Může také rozhodnout o zpřísnění zákona, který americký podíl na sankcích upravuje.

Haleyová podle agentury Reuters výslovně popřela, že by Spojené státy obviňovaly Teherán z porušování dohody. Prohlásila ale, že ostatní státy prohřešky Íránu na mezinárodním poli tolerují, aby jadernou smlouvu zachránily.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video